İklim Krizinde Hayatta Kalmayı Konu Alan Video Oyun Geliştirildi

the climate trail

İklim değişikliğinin etkilerini her geçen gün daha şiddetli bir şekilde görüyoruz ve ön görülen senaryolara bir adım daha yaklaşıyoruz. The Climate Trail adı verilen video oyunu yaşamı tehdit eden iklim krizi ile karşı karşıya kalmamız durumunda hayatta kalma şansımızı, simule edilmiş bir ön izleme olanağı ile sunuyor.

Okuyun: Küresel Isınma Dünya’yı ve Bizleri Nasıl Etkileyecek?

William Volk tarafından geliştirilen oyun, etrafındaki koşullar yaşamaya elverişli olmadığı için Atlanta’dan Kanada’ya kaçan bir grup iklim mültecisini konu alıyor.

İklim değişikliğinin reddedilmesinin son bulması ve eylemsizliğin giderilmesi umuduyla iklim krizi hakkında farkındalık yaratmak isteyen Volk, zorlu bir süreçten geçerek yeni bir geliştirme sistemi (Ren’Py) ve programlama dilini (Python) kullandı ve bu sayede görsel grafik hikaye anlatıcılığını simülasyon oyun öğeleriyle birleştiren Climate Trail’i piyasaya sürdü.

Climate Trail

Volk geliştirdiği oyun için; “İnsanların iklim sorunu ile ilgilenmelerini sağlamak için projeyi kendim finanse ettim. Oyunların her zaman sosyal değeri olabileceğin inandım ve bu nedenle duygusal bir etki ile beraber bilim ışığında fark yaratan bir oyun yaratmak istedim.” dedi.

1970’lerden 1990’lara kadar olan döneme damgasını vuran Oregon Trail adlı oyundan ilham alan oyun, oyuncuların açlık, susuzluk, aşırı hava ve diğer felaketler ile karşı karşıya kaldıkları eğitici bir hayatta kalma mücadelesini sahneliyor.

Küresel ısınma, sera gazı emisyonları ve deniz seviyesinin yükselmesi hakkında bilimsel bilgi içeren oyunun, okullara öğretici bir araç olarak tanıtılması ve öngörülemeyen riskli senaryolar ile kaynakların verimli kullanılmasının değerinin benimsetilmesi umuluyor.

Oyunun iklim krizini ele alması ve eğitim vermesi gibi sosyal ve eğitici faydasının yanı sıra silahlı sahne içermemesi ile oyunculara şiddetten uzak bir tutumu benimsetmeyi amaçlıyor. Volk, oyundaki en büyük önceliğinin eğitim olduğunu belirterek silahlı sahnelerden uzak durmayı başardığını dile getirdi ve blogunda; “Üzgünüm, bu oyunda silahla vurmak yok” dedi. Aksine, inkarcıların ve durumun ciddiyetinin farkında olmayanların vicdanını yakalamak, ve iklim değişikliği konusunda bilinç geliştirmek üzere bir oyun kurguladıklarını sözlerine ekledi.

Oyunda; 4°C sıcaklık değişimi, 5°C sıcaklık değişimi ve 6°C sıcaklık değişimi gibi zorluk seviyeleri bulunuyor. Ücretsiz ve hatta reklamsız olan oyun Mac, PC Windows ve Linux sistemleri ile oynanabilir. İPhone, iPad ve Android Google Play için mobil versiyonları da yer alıyor.

+ The Climate Trail

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.