+90’dan Türkiye: “Dünyanın” Plastik Atık Konteyneri Belgeseli

atık ithalatı

+90 haber kanalı, geçtiğimiz günlerde, Türkiye’de plastik ithalatı ve plastik ile ilgili diğer çarpıcı konulara değindiği belgeselini yayınlayarak, yaşanan problemleri masaya yatırdı.

2018 yılı başında Çin atık ithalatını yasakladı. Durum böyle olunca ciddi ölçüde atık farklı ülkelere ithal edilmeye başlandı ve bu ülkelerin başında ne yazık ki Türkiye geliyor.

Türkiye’ye en fazla plastik atık ihraç eden 10 ülke İngiltere, Belçika, Almanya, ABD, Hollanda, İspanya, İtalya, Slovenya, Fransa, Japonya.

Tıklayın: Türkiye İngiltere’den Plastik Atık İthalatını Artırıyor! 

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Türkiye plastik atıkları geri dönüştürme konusunda en başarısız ilk 20 ülke arasında. Kendi plastik atıklarımızı bile henüz yeterli ölçüde geri dönüştüremiyorken ithal edilen atıklar ve çevreye vereceği olası zarar endişe verici.

plastik atık ithalatı

Uzmanlar, yeterli denetim olmadığından, plastik atık ithalatı adı altında ülkeye her türlü maddenin girebileceğini vurguluyor.

Geri dönüşüm için gelen bu plastik atıklar nasıl denetleniyor, hangi işlemlerden geçiyor, aralarında tehlikeli atıklar da bulunuyor mu gibi sorulara çözüm arayan “Türkiye: “Dünyanın” plastik atık konteyneri”, başlıklı belgesel göz önünde olmayan bir çok gerçek ile yüzleşmemizi sağlıyor.

Bilinçli toplum, bilinçli tüketim, atık azaltma, yeniden kullanma gibi pek çok kavramın aslında çok da yetersiz olduğunu gördüğümüz bu çarpıcı video ile devlet kurumlarının atık ithalatı konusunda yasalarla yaptırımlar getirmesi ve ilgili kuruluşların sıkı bir denetime tabi tutulması gerekliliğinin altı çiziliyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.