Çocuklara Sağlıklı ve Sürdürülebilir Beslenme Alışkanlıkları Kazandıran Otobüs

mobil gıda laboratuvarı
Yazan Ekolojist

Çocuklara sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak isteyen ebeveynler için New Jersey’de tasarlanan yeşil bir otobüs oldukça ilgi görüyor.

Öğrenciler bu otobüste, daha iyi yemek yeme alışkanlıklarından kentsel bahçelere kadar çeşitli gıda eğitimi konularında bilgi alırken yapılan aktiviteler ve uygulamalarla da hem eğleniyor hem de öğreniyorlar.

Tessellate Studio tarafından tasarlanan Mobile Food Lab, yerleşik bir sera, sınıf bilimi laboratuvarı ve sanat sergileme alanı ile kişiselleştirilen 300 metrekarelik bir otobüs.

mobile food lab

Reed Vakfı ile işbirliği içinde çalışan Tessellate Studio, New Jersey bölgesi için sürdürülebilir gıda eğitimi için özelleştirilmiş alan sunmak üzere otobüsü tasarladı.

Mobil Gıda Laboratuvarı içerisinde öğrenciler, sürdürülebilir sebzeler, meyve ve şifalı bitkiler ve aynı zamanda gıda deneyleri yapmak için hidroponik bir bahçe buluyorlar. Otobüsün içerisinde bir sanat stüdyosu bile mevcut.

sürdürülebilirlik çocuk

Bir seferde 30 öğrenciyi ağırlayan eğitim faaliyetlerine yer açmak için dönüştürülen otobüs üç bölgeye ayrılmış. Merkezi alan, yuvalara benzeyen bir sığınak oluşturmak için tavandan sarkan 4.000 feet ip ve tavan pencerelerinden oluşan “sosyal bölge”. Bu alan konuşma ve beyin fırtınasını kolaylaştırmak için tasarlanmış.

sürdürülebilir gıda etkinlik

Bir sonraki alan yemek pişirmek için olan yeşil ve hidroponik bir bahçeden oluşuyor. Bu alanda, öğrenciler şehir bahçelerinin içini ve dışını öğrenirken, aynı zamanda ocak, lavabo ve kesim hizmeti içeren bitişik yiyecek hazırlama alanını da kullanabiliyorlar.

Otobüs boyunca ilerleyerek öğrenciler eğlenceli bir yemek bilimi alanını keşfediyor. Bu alan, dijital mikroskoplar, LCD ekran, bitki ve baharat test tüpleri ve öğrencilerin tat bilimini öğrenebilecekleri bir “lezzet” çizelgesiyle birlikte sunuluyor.

Mobil laboratuvarın sonunda küçük bir sanat alanı yer alıyor. Bu bölümde çocukların el sanatları aktiviteleri ve uygulamaları ile el becerilerini geliştirebilmelerine imkan tanınıyor.

çocuklara sürdürülebilirlik eğitimi

Otobüs aynı zamanda; çocuklara, doğaya özgü meraklarını uyandıracak koku, görme, dokunma ve tat deneyimi gibi duyusal alanlarını da besleyerek sağlıklı bir bağ kurma konusunda yardımcı olmak üzere profesyonelce tasarlanmış.

Eylül 2018’de faaliyetine başlayan Mobil Gıda Laboratuvarı, okullar, parklar ve çeşitli halk etkinlikleri dahil olmak üzere New Jersey’de çeşitli alanlarda sürdürülebilir gıda eğitimi vermek üzere yer alıyor.

Proje kurulduğu günden bu yana sağladığı başarı ile  Core77 Tasarım Ödüllerinin Sosyal Etki kategorisinde ikincilik ödülüne hak kazanmış.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi