Ocean Cleanup, Büyük Pasifik Çöp Alanından Plastik Toplamaya Başladı

ocean cleanup

Bulunduğumuz çağ bizi her ne kadar hızlı yaşamaya teşvik etse de, hedeflenene ulaşabilmenin yolu emek ve zaman harcamaktan geçiyor.

2017 yılı Ağustos ayında haberini yayınladığımız, Hollandalı bir genç tarafından başlatılan okyanusları plastik çöpten arıtma projesi olan The Ocean Cleanup (Okyanus Temizliği) yıllar süren gelişimden sonra, geçtiğimiz yıl Ekim ayında Pasifik Okyanusunda bulunan dev çöp adasına ulaştı.

Tıklayın:22 Yaşındaki Mucitten Okyanusları Temizleyecek Proje

Ancak ne yazık ki, işler tam olarak plana uygun gitmedi ve 2019 yılı Ocak ayında büyük U şeklindeki bariyerin tadilat için kaldırılması gerekti. Bariyer, Haziran ayında tamir edilerek yeniden yerleştirildi ve bariyere bir paraşüt bağlantısı yapıldı.

okyanus temizliği

Bugün gelinen nokta sarf edilen çabanın ve emeklerin karşılığını veriyor; kar amacı gütmeyen kuruluş, en son prototipinin plastik atıkları başarıyla yakaladığını bildiriyor.

Operasyonla ilgili temel fikir ilk olarak Ocean Cleanup’ın kurucusu ve CEO’su Boyan Slat tarafından Ekim 2012’de düzenlenen TEDx konferansında sunuldu. Projede, Büyük Pasifik Çöp Alanı’na büyük bir bariyerin yerleştirilmesi ve kıyıya doğru yüzen plastik atıkların toplanması öngörülüyordu.

Bir yıl süren test aşamasından sonra, bağımsız prototip Sistem 001/B pasif olarak plastik atık toplamaya başladı. Bariyeri yavaşlatmak için bir paraşüt yerleştirilerek sistem ve plastik atık arasındaki hız farkları sorunu çözüldükten sonra, projenin mühendisleri daha sonra üst üste binmeyi en aza indirmek için mantar hattını değiştirdi, gelinen noktada  sistem şu an beklenen verimde çalışıyor.

ocean cleanup projesi

Ticari balıkçılık operasyonlarından çıkan büyük ağları da barındıran görünür plastik atıkların toplanmasının yanı sıra, sistem ayrıca 1 mm’e kadar olan büyüklükteki mikroplastikleri de yakalayabilecek kapasiteye sahip.

Boyan Slat yaptığı konuşmasında; “Yedi yıl önce başlamış olduğum bu yolculuk sonunda, açık denizlerin affedilmez ortamında yapılan bu ilk test yılını da aşmamız ile birlikte vizyonumuzun ulaşılabilir olduğunun ve on yıllarca birikmiş olan plastik çöp adasını yok etme misyonumuzun başlangıcını görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

“Ekibimizin, yaşanan büyük teknik zorlukları çözme konusundaki kararlılığı bizi bu noktaya taşımadaki rolü büyük. Daha yapacak çok işimiz olmasına rağmen, ekibin misyona olan bağlılığı ve tutkusu için minnettarım ve gelişimin bir sonraki aşamasını görmek için büyük bir sabırsızlık ve heyecanla bekliyorum.” dedi.

Ocean Cleanup şimdi daha fazla plastik atık toplayabilen ve konsantre toplama alanında daha uzun süre kalabilen tam ölçekli bir temizleme sistemi olan Sistem 002’yi tasarlamak, inşa etmek ve test etmek için çalışmalara başlayacağını duyurdu.

Proje tamamen faaliyete geçtiğinde, Büyük Pasifik Çöp Alanı’ndan toplanan atıklar geri dönüşüm için kıyıya gönderilecek.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.