22 Yaşındaki Mucitten Okyanusları Temizleyecek Proje

boyan slat

22 yaşındaki Hollandalı bir genç tarafından başlatılan okyanusları plastik çöpten arıtma projesi 2018 yılında hayata geçecek.

Okyanuslar her geçen gün daha da kirleniyor, özellikle plastik atıkların denizlere karışmasını engellemek adına bugüne kadar ciddi bir adım atılmış değildi. 20 yaşındaki Hollandalı Boyan Slat, suyun altında canlı yaşamından çok plastik gördüğü gün bu sorunun çözümü adına bir şeyler yapması gerektiğini fark etti ve geliştirdiği proje ile beraber The Ocean Cleanup (Okyanus Temizliği) şirketini kurdu.  Şirket şu ana kadar 30 milyon dolar yatırım toplamış, bu paranın sadece 2,2 milyon doları kitlesel fonlama kampanyası ile birikmiş.

Dünyanın en büyük deniz temizliği olacak bu proje kapsamında, Büyük Pasifik çöp alanının yüzde 50’sinin 5 yılda temizlenmesi hedefleniyor.

Projenin mantığı; özkütlesi düşük olan plastik suyun yüzeyinde kalır ve akıntı etkisiyle yer değiştirir fakat yok olmaz. Genel akıntı noktaları belli olduğu için suyun yüzeyinden 600 metre derine zincirlenecek dubalar ile bir set kuruluyor. Plastik duvarı aşamadığı için set üstünden toplanıp gemilerle geri dönüşüm istasyonlarına taşınıyor.

The Ocean Cleanup projesinin gelişme aşamasını ve hayata geçiş sürecini videodan izleyebilirsiniz.

 

2017’nin Aralık ayında San Francisco’nun 80 ile 160 kilometre uzağına 2 kilometre uzunluğunda bir dizi toplayıcı kurulması için çalışmalar başlatıldı. Yapılan çalışmalar ile ilgili güncel bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Okyanuslara karışmış plastik parçalar dünya çapında kararların alınmasını gerektirecek kadar büyük tehlike ve önem arz ediyor. Deniz yaşamı tehdit altında olduğu gibi, deniz canlıları tarafından yutulan mikroplastikler her yıl 100 bin civarında memelinin ve 1 milyon civarında su kuşunun ölmesine sebep oluyor Ayrıca bu mikroplastikler avlanma sonrası sofralarımıza da geri geliyor. Plastiğin kaynağını durdurmadığımız sürece, hiçbir okyanus temizlik planı yeterli olmayacak.

Boyan Slat gibi isimlerin ciddi desteğe, yeryüzünün de böyle başka beyinlere ihtiyacı olduğu çok açık.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın