Ikea, İngiltere’de Güneş Paneli ve Güneş Pili Satışına Başladı

ikea solar panel

IKEA yenilenebilir enerji pazarına giriş yaparak, İngiltere’de sunduğu servis ile çatılara takılan güneş enerjisi sistemleri ve depolama ürünleri satışına başladı. Ürünler, İngiliz güneş enerjisi firması olan Solarcentury tarafından sağlanıyor. Şirket aynı zamanda kurulum, bakım ve onarım hizmetleri de veriyor. Güneş enerjisi pazarına giriş yapan İKEA, güneş panelleri ile  “do it yourself”/”kendin yap” konseptinin dışına çıkmış gibi görünüyor.

IKEA satışını yaptığı güneş panellerine, 25 yıllık garanti ve 6 yıllık her türlü bakım garantisi veriyor.

IKEA’nın güneş panelleri için ortalama bir paketin fiyatı 4 bin dolar civarında Ayrıca güneş panellerine, 25 yıllık garanti ve 6 yıllık her türlü bakım garantisi veriliyor. Akü veya panellerin mevcut sisteme bağlama imkanı da bulunuyor. Bu durumda güneş paneli sistemini paket olarak alma zorunluluğu bulunmuyor.Talep edilirse panellere depolama birimleri eklenerek, gündüz üretilen enerjinin fazlasının bataryalarda saklanması ve gece tüketilmesi de mümkün.

IKEA’nın paylaştığı verilere göre, güneş panelleri ve batarya depolama kullanılarak standart elektrik harcaması yapan bir evin faturasında yüzde 80’e kadar enerji tasarrufu sağlanılabilir.

Avrupa çapında çatılarda güneş enerjisi kurulumları oldukça yaygın. IKEA’nın güneş paneli ve depolama sistemleri üreticileri arasında ciddi bir rekabete gireceği görülüyor.

Şirket her zaman olduğu gibi fark yaratma konusunda oldukça başarılı. Müşteriye olabilecek en basit ürünü ve çözümü sunma yaklaşımı ile, web sitesinde adrese göre tahmini elektrik tasarrufunun ölçülebileceği bir bölüme yer veriyor. Buna ek olarak aile kartı üyelerine yüzde 15 indirim sunuyor. Ayrıca ücretsiz fiyatlandırma paketi ile eve gelen ekip keşif yapıyor ve onay verildiği takdirde güneş enerjisi sisteminin kurumuna başlanıyor.

IKEA’nın hedeflerinden biri 2020’ye kadar mümkün olduğu kadar çok yenilenebilir enerji üretmek. Dünya çapındaki mağazalarının çatılarına 700 bin’in üstünde güneş paneli döşeyen İKEA’nın ortağı Solarcentury firması İngilitere’de 25 bin’den fazla eve güneş enerjisi sistemi kurmuş.

Güneş paneli pazarındaki girişim sonuç verirse, hem tüketici, hem de güneş enerjisi pazarı için önemli bir gelişme olarak firma, farklı ülkelerde de aynı modeli uygulamaya başlayabilir.

 

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın