Hava Kirliliğini Önlemek için Neler Yapmalı?

Yazan Ekolojist

Hava kirliliği insanların ve hayvanların hayatını tehlikeye altına alan soluduğumuz havanın kirlenmesi ile oluşan ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olan kirliliktir. Hava kirliliğinin yüksek olduğu alanlarda yaşamak insanların ve hayvanların hayatını tehlikeye atar. Böyle bölgelerde yaşayan insanlarda solunum yolu rahatsızlıklarına sık rastlanır.

 Hava Kirliliğinin Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde hava kirliliğinin bir çok nedeni bulunmaktadır. Hava kirliliğinin nedenlerini en başında teknolojinin gelişmesiyle beraber insan hayatına giren otomobil sayısı ve sanayi kuruluşları eklenebilir. Otomobillerden çıkan egzoz dumanları, büyük sanayi kuruluşlarının bacalarından çıkan dumanlar, özellikle kırsal bölgelerde kullanılan kalorisi düşük fosil yakıtlar gibi nedenler hava kirliliğine neden olmaktadır.

Hava Kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkisi Nelerdir? 

Hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde insan sağlığına çok ciddi etkiler gösterir. Hava kirliliğinin çok olduğu bölgelerde genelde insanlarda solunum yolu rahatsızlıkları görülebilir.

Okuyun: En İyi 10 Hava Temizleme Cihazı

Akciğerlerde sıkıntılar meydana gelir.  KOAH, alt solunum yolu enfeksiyonları, akciğer kanseri gibi hastalıklar hava kirliliğinin neden olduğu en belirgin hastalıklardır.

 Hava Kirliliği Nasıl Önlenebilir?

Hava kirliliği insan hayatını ciddi etkileyen sorunlardır. Hava kirliliği ölçümü yapılmalıdır. Soluduğumuz havanın kaliteli olması çok önemlidir. Hava kirliliği nedeniyle her yıl binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Bu yüzden hava kirliliğinin temizlenmesi insan hayatı açısından çok ciddi önem taşımaktadır. Peki hava kirliliği nasıl önlenebilir?

Benzer: Çin, Güneş Enerjisi ile Çalışan Dünyanın En Büyük Hava Temizleme Kulesini İnşa Etti

Hava kirliliğinin sonuçları: Öncelikle hava kirliliğine neden olan büyük sorunlar tespit edilebilir edilmelidir. Sorunların tespitinden sonra o sorunlara çözümler aranmalıdır. Günümüzde hava kirliliğine en çok neden olan sorunların başında büyük sanayi kuruluşları gelmektedir, büyük sanayi kuruluşlarının bacalarından çıkan kirli gazlar hava kirliliğinin en büyük nedenlerindendir. Bu yüzden büyük sanayi kuruluşlarının bacalarına  filtre takılması hava kirliliğini azaltmaya yardımcı olur.

Benzer: Hava Kirliliğini Temizleyen Kule

Özellikle kırsal bölgelerde çok sık kullanılan odun, kömür gibi yakıtlar da hava kirliliğine neden olan diğer unsurlardır. Böyle bölgelerde  kömür kullanımının kaliteli hale getirilmesi sağlanmalı, TSE belgeli sobalar kullanılmalı,  soba boruları ve bacalar her yıl temizlenmeli, kalorifer kullanılıyorsa kalorifer petekleri sık sık temizlenmeli, doğal gaz kullanımına özendirilmelidir, araç kullanımının azaltılması sağlanmalı ve bisiklet kullanmasına teşvik edilmeli, insanlar bu konuda bilinçlendirilmelidir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi