Sevindiren Gelişme! Bodrum’da Flamingo Sayısı 6 Bine Ulaştı

Yazan Ekolojist

1. Tuzla Sulak Alanı

Tuzla Sulak alanı her sene binlerce göçmen kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle 2001 yılında IBA (İmportant Bird Area) tarafından Dünyaca Ünlü Kuş Alanı olarak belirlenmiş, 2004 Ulusal Sulak Alan Komisyonu tarafından koruma kapsamına alınmıştır. Her yıl üç bin civarı flamingoya ev sahipliği yapan bölgede üreyen kuş türü yüz on sekizdir. Her yıl iki yüz elliye yakın kuş türü bölgeyi ziyaret etmektedir. Göç yolları üzerinde olan ve zengin yiyecek deposuna sahip alan flamingoların yanı sıra pelikan, kırlangıç gibi kuş türlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

2. Tuzla Sulak Alanı Eylemi

Bodrum ve Milaslı sanatçılar, Tuzla Sulan alanındaki avlanmayı engellemek için eylem başlattı. Farklı sanat dallarındaki sanatçılardan oluşan Bargilya Sanatçılar Grubu flamingolar gibi başka türlerinde uğrak yeri olan Boğaziçi Mahallesi’ndeki Tuzla Sulak alanının avcılardan korunması için eylem gerçekleştirdi. Sulak alanın ortasındaki eski tuz fabrikası önünde basın açıklaması yapıldı. Eyleme katılanlar, flamingoların sırf yenmek için bile öldürüldüğünü vurguladı. Grup, yaklaşık yarım saat eylem ve inceleme yaptıktan sonra sessizce alandan ayrıldı. Yapılan toplantılar sonucu alanın “Kuş Cenneti” ilan edilmesi için Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından proje hazırlanmıştır. Kuş gözlemi ve sulak alan ekolojisi üzerine eğitimlerin verileceği bir eğitim merkezi de projeye alınmıştır.

3. Flamingo Sayısı 6 Bine Yaklaştı

Tuzla Sulak alanındaki avlanmaları engellemek için kaçak avcılara karşı jandarma ve doğaseverlerin aldıkları önlemler işe yarayınca bölgeye yaklaşık 6 bin flamingo geldi. Avlanmalara karşı alınan önlemler artırılınca doğal hayat bölgede tekrar canlandı. Göç yolları üzerinde bulunan alana flamingolar dışında farklı türlerdeki göçmen kuşlar da uğradı.  Bölgeye gelen kuş gözlemcileri ise önlemlerin işe yaradığını bölgeye gelen kuş sayısında gözle görülür artış olduğunu dile getirdi. Av ve Yaban Hayatını Koruma Vakfı eski Başkanı emekli Büyükelçi Süha Umar ise “Avcılara yönelik kesin ve kalıcı çözümler bulununca, sulak alanda yaşam yeniden canlandı” dedi.

Tabloları andıran görüntüsü ile flamingo sürüleri, kuş gözlemcilerinin yanı sıra vatandaşların da büyük ilgisini çekti.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın