Dünya Limit Aşımı Günü 1 Ağustos’a Geriledi

dünya limit aşım gümü 2018

2018 yılı için Dünya 1 Ağustos tarihine kadar yıllık doğal kaynaklarını tüketmiş durumda. Bugün itibari ile kullandığımız tüm kaynaklar bir sonraki yıla ait.

Dünya Limit Aşımı Günü”, insanlığın doğa üzerindeki yıllık talebinin, dünyanın bir yılda sağlayabileceği kapasiteyi aştığı gün olarak tanımlanıyor. Bunun nedeni bir yıl öncesine göre okyanusların ve ormanların emebileceğinden daha fazla sera gazı emisyonu üretmemiz, ormanları ve balık stoklarını kendilerini yenileyebileceklerinden daha hızlı bir şekilde tüketmemiz.

Türkiye ise bu yıl doğal kaynaklarını dünya ortalamasından 21 gün önce yani 11 Temmuz tarihinde tüketti. 

2017 yılı verileri için tıklayın : Dünya Limit Aşım Günü 2 Ağustos’a Geriledi

Tüketmiş olduğumuz kaynakları üretmek ve oluşan atığı bertaraf etmek için gereken toprak ve su alanını işaret eden ekolojik ayak izimiz büyüdükçe limiti daha erken aşıyoruz. Bu nedenle geçtiğimiz yıl 2 Ağustos olan limit aşımı günü bu yıl bir gün daha gerilemiş oldu.

Tıklayın: Ekolojik Ayak İzi Nedir?

Nüfus artışı ile birlikte gelen tüketim ve bunun yanı sıra kullan at ürünler ile birlikte plansız sanayileşme ve petrol temelli sanayi ve yenilenmeyen enerji yatırımları limit aşımının her sene daha da geriye doğru ivmelenmesine yol açıyor.

limit aşım günü

“2012 yılında 1.5 Dünya varmış gibi yaşayan Türkiye, şu an 1.9 Dünya var gibi yaşıyor”

Dünya Limit Aşımı Günü’nün yakın tarihine bakacak olursak; 2015 yılında 13 Ağustos, 2016 yılında 8 Ağustos ve 2017 yılında ise 2 Ağustos olarak görülüyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın