Çağımızın Ana Sorunu; İklim Değişikliği

Yazan Ekolojist

Birleşmiiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, günümüzde yaşanılan iklim değişikliği için 2020’ye kadar gerekli adımların atılmaması durumunda iklim değişikliğinin geri dönülmez noktayı aşacağı açıklamalarında bulundu.

Guterres New York’taki Birleşmiş Milletler Merkezi’nde konuştu. “Çağımızın ana sorunu” olan iklim değişikliğine karşı dünya liderlerinin sessiz kalmasına dikkat çekti. Atmosferdeki karbondioksit miktarı son 3 milyon yılın en üst seviyesine ulaşmış durumda.

Bu yıl tüm dünyada yaşanan sıcak hava dalgaları, fırtınalar ve sellerin iklim değişikliğinin etkisi olduğunu belirtti. “Resifler ölüyor, okyanuslar daha asidik hale geliyor ve azalan kaynaklar nedeniyle çatışmalar büyüyor. Doğrudan varoluşsal bir tehditle karşı karşıyayız. İklim değişikliği bizden daha hızlı ilerliyor.” ifadelerini kullandı. Bu açıklamalarının yanı sıra Eylül 2019′ da dünya liderleriyle New York’ta bir iklim zirvesi düzenlemek istediğini belirtti.

“İklim Değişikliği Bizden Hızlı İlerliyor”

Ayrıca kısa süre içinde Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) küresel ısınmayı 1,5 derecede sınırlandırma çabalarına yönelik toplanacak. Daha önce 2015 yılında dünya liderleri bir araya gelmiş, iklim değişikliğini önleme konusunda bazı kararlar alınmış ve bazı sözler verilmişti. Ancak ilerleyen yıllar bu alının kararların ve verilen sözlerin tutulmayacağını göstermiştir.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, bu karamsar tabloya karşı insanlığın önünde iklim değişikliğiyle mücadele için hala imkan bulunduğunu vurguladı. “Zarar gören ormanları ağaçlandırmak için harcanan her 1 doların karşılığı 30 dolar olarak dönüyor, bu alanda harcanan para ekonomiye katkı sağlıyor ve yoksulluğu azaltıyor.” ifadelerini kullandı.

Guterres kendisini ve Birleşmiş Milletler’i, siyaset sahnesini iklim değişikliğine karşı mücadele için değiştirmeye adayacağını belirtti. “Uçurumun kenarına doğru yaklaşıyoruz. Ama kaderimiz kendi ellerimizde.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Tutumu

ABD Başkanı Donald Trump’ın iklim değişikliğine karşı şüheci tavrı ve Paris Antlaşması’ndan çekilme kararı diğer ülkerinde tutumunu etkilidiği belirtiliyor.

ABD’nin bu tutumunun sürpriz olmadığını söyleyen uzmanlar, “ABD tarihi uluslararası antlaşmaları sulandırma ve altını oyma örnekleriyle doludur. Ama ABD yönetimi Paris hedeflerinin finans boyutuyla ilgili her tartışmayı engellemeye çalışarak genel olarak uluslararası antlaşmaların geleceğini tehlikeye atıyor.” ifadelerini kullandılar.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın