Çöp Krizinin Çaresi Bulundu !

Yazan Ekolojist

Yeryüzünde yenilebilir türlerinin yanında insanı birkaç dakikada öldürebilecek kadar zehirli ve tehlikeli türleri bulunan mantar, bugünlerde yeni keşfedilen ve  çok daha ilginç olan bir türü ile dikkat çekiyor.

 Plastik Kirliliğine Yeni Bir Çözüm Umudu

Bu ilginç mantar çeşidi, Pakistan’ın başkenti olan İslamabad’da keşfedildi. Araştırmacılar bunun plastik yiyen bir mantar çeşidi olduğunu ve belki de çağımızın en büyük sorunlarından birisi olan ve her gün daha da kritik seviyelere tırmanan plastik kirliliğine karşı bir çözüm aracı olabileceğini belirtiyor.

Londra’da yer alan ve çeşitli bitkiler hakkında kapsamlı araştırma ve incelemeler yapan Kraliyet Botanik Bahçeleri, plastik yiyen mantar türü hakkında bir rapor yayınladı. Söz konusu raporda belirtildiğine göre, bu mantar, doğada yüzyıllar boyunca ancak çözünebilen plastiği haftalar içinde çözebiliyor.

İngiltere’de yayınlanan dünyaca ünlü The Times gazetesinin bildirdiğine göre, bu ilginç mantar ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere, tam 18 ülkeden 100’den fazla bilim insanı, Londra’nın batı kısmında yer alan botanik bahçesinde bir araya gelecekler. Bilim insanları bu mantar türünden yola çıkarak, nasıl ve ne yönde araştırmalar yapılabileceğini tartışacak.

Plastik Yiyen Mantar Nerelerde İşe Yarayabilir

Plastik yiyen mantarlar tarafından salgılanan güçlü enzimler, polyester poliüretan benzeri plastiklerin çözünmesini sağlıyor. Bilim insanları ayrıca bu güçlü enzimlerin oluşumunu sağlayan genleri belirlemeye çalışıyor. Geni tespit etme işlemi tamamlandıktan sonra, bu enzimin endüstri için üretilme potansiyeline sahip olup olmadığı değerlendirilecek. İngiltere’de bulunan Kraliyet Botanik Bahçeleri’nde görevli Dr. Ilia Leitch, The Times gazetesine verdiği röportajda,  bu genin okyanuslarda yaşayan deniz mantarlarına aktarılmasının, okyanus bölgelerindeki plastik kirliliğini de azaltabileceği görüşünü savunuyor. Ayrıca Dr. Leitch, bu sıradışı mantarın önümüzdeki 5 yıl içerisinde, plastik problemine çözüm bulma kapasitesine sahip olduğuna dikkat çekti.

Aslında dünya genelinde bulunan mantar çeşitlerinden sadece yüzde 5’inin keşfedildiği varsayılıyor. Dünyada en çok çeşidi bulunan canlı türlerden birisi olan mantarlar; ağaç kovukları, ıslak toprak zeminler, insan tırnakları ve hatta hayvan ciğeri gibi birçok yerde farklı özellik ve ebatlarda yetişirler. Bununla birlikte, plastik yiyen mantar türünün keşfi,  doğayı plastiklerden koruma konusunda çok büyük bir yenilik getirecektir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın