Dünya’da İklim Değişikliği Üzerine Yapılan Çalışmalar

Yazan Ekolojist

İklim değişikliği ile ilgili dünya üzerinde her geçen gün çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaların çoğunda iklim değişikliği ile ilgili farkındalık yaratmak, ayrıca iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin önüne geçmek için çeşitli faaliyetlerde bulunmak gibi çalışmalar yer almaktadır. Son zamanlarda iklim ile ilgili olumsuz değişikliklerin dünya üzerinde kendisini daha görünür hale getirmesiyle beraber bu çalışmalar da hızlandırıldı. Bu çalışmaların ilk basamağı olarak ise insanlar da farkındalık yaratmak bulunmaktadır.

Bu amaca ulaşılmasının ardından ise devletler nezdinde çalışmalar yapılması basamağına geçilmesi hedeflenmektedir. Çünkü iklim değişikliğini en çok etkileyen ve tetikleyen unsur gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kullandığı yakıt türleri ve sanayi alanında kullanılan zararlı maddelerin çokluğudur. Bu nedenle iklim değişikliğinin daha hızlı bir şekilde durdurulabilmesi için öncelikle devletlerin ekonomik gelişme politikalarında değişikliğe gitmesi zorunlu hale gelmektedir.

İklim Similasyonu Araştırmaları Yapıldı

Bu konu çerçevesinde iklim değişikliği konusunda da çeşitli yayınlar yapan PLoS One dergisi geçen hafta Dünya İklim Similasyonu ile ilgili bir araştırma yayınladı. Bu araştırmada Birleşmiş Milletler seviyesinde fikir alışverişinde bulunulmasına yardımcı olan Dünya İklim Simülasyonu’nu ve bu similasyonun etkilerini inceledi. Araştırmaya göre, sözü geçen video oyunu katılımcılar arasında siyasi görüş farklılığı olmasına rağmen yüzde 81’inin iklim değişikliğiyle ilgili mücadele azmini artırdı. Bu araştırma ile oyunun siyasi fikirler arasındaki farklılıkları aşma ve iklim konusunda ilgisiz olan kişilerin ilgisini bu konuya çekme açısından olumlu gelişme yarattığı gözlendi.

Bilim insanları araştırma grubu üzerinde, sanal destekçilerin iklim değişikliği üzerindeki inançlarını, iklim değişikliğine karşı takındıkları duygusal tavırları ve iklim değişikliğine olumlu katkıda bulunmak için niyetlerinde oluşan değişikliği inceledi. Değerlendirmenin sağlıklı olması açısından, dört kıtada bulunan sekiz farklı ülke vatandaşı arasından ve ortaokula giden öğrencilerden bazı şirketlerde yönetici olan kişilere kadar çeşitli yaş gruplarından 2 bin katılımcı seçildi. Yapılan araştırma analizi sonucunda, katılımcıların iklim değişikliği ile ilgili bilgi sahibi olma isteğinin arttığını, ayrıca acilen iklim değişikliği konusunda harekete geçilmesi konusunda fikirlerinin değiştiği sonucuna vardılar. Bu sonuçlar ışığında da bu oyun Fransa, Almanya ve Güney Kore’de resmi bir kaynak olarak okullarda kullanılmaktadır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın