Bayram Tatilinden Geriye Kalanlar : Çöp Yığınları

muğla çöp
Yazan Ekolojist

Kurban Bayramı tatilinde milyonlarca kişi tatil beldelerine akın etti. Ancak 9 günlük bayram tatili sonrasında ortaya çıkan manzara pek de iç açıcı değil. Yaklaşık 10 milyon yerli turist ağırlayan Muğla’nın sahilleri tatilcilerin çöp yığınları ile dolup taşarken, belediye ekipleri şehir merkezi dışındaki mesire ve piknik alanlarında gelişigüzel atılan çöpleri toplamaya başladı.

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı ‘Sakin Kent’ unvanlı Akyaka, 4 bin yerleşik nüfusa sahip. Akyaka’yı 9 günlük Kurban Bayramı tatili boyunca günlük 100 bin kişi ziyaret etti. Tatilcilerin en çok tercih ettiği mekan olan Çınar plajında çöp dağları oluştu. Bölgeye yeni gelen tatilciler ise oluşan bu manzaradan rahatsız olduklarını belirtti.

tatil çöp

Çam ağaçları altında tatil yapan tatilcilerin çöplerini çöp bidonları yerine çam ağaçlarının altına veya çalılıkların arasına bırakması bölge halkının tepkisini çekti.

Ayrıca Marmaris ve Fethiye karayolunun tek geçiş noktası Sakartepe rampasının kenarlarında pet şişe, naylon poşet, cam şişe, sigara izmariti gibi tonlarca çöp görüldü.

Toplumumuz ne yazık ki çevreye duyarlılık konusunda oldukça eğitimsiz. Çevreye bırakılan atıklar konusunda ciddi yaptırımların derhal uygulanması bu duyarsızlığı büyük ölçüde azaltacaktır. WWF’in geçtiğmiz günlerde Akdeniz’deki plastik kirliliği ile ilgili yayınladığı raporda, Akdeniz’i en çok kirleten toplumun Türkler olduğunu belirtmesi hiç şaşırtıcı değil. İlgili makale ve rapora aşağıdaki linke tıklayarak  ulaşabilirsiniz.

Tıklayın: Akdeniz’i En Çok Kirleten Toplum: Türkler

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın