KOSGEB Güneş Enerjisi Teşvik

kosgeb hibe
Yazan Ekolojist

Türkiye’de Güneş Enerjisi

Güneş enerjisinin kullanımının artması ve çeşitli alanlarda önem kazanması ile Türkiye’de bu enerji kaynağına yönelik çalışmalarını sürdürmektedir. Enerji bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye’nin Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlasına göre; yıl içinde Türkiye’ye toplamda 1.527 kWh\m2  güneş enerjisi ulaşmaktadır.

Türkiye’de bu enerjinin kullanımı; aktif santraller olarak bakıldığında fotovoltaik sistemi kullanmaktadır. PV sistemi olarak bilinen bu sistem ile çoğunluk olarak lisanssız üretim sınırı olan 1 MW ile üretim yapılmaktadır. Türkiye’deki en büyük santral Konya Karatay Kızören GES’tir ve hedeflerin gerçekleşmesi halinde, en az 3 GW lisanslı olarak PV sistemlerine eşit bir şekilde enerji üretimi sağlanacaktır. Türkiye’de güneş enerjisine yönelik çalışmaların sürmesi, bu alanda her geçen gün çok daha başarılı olunacağının göstergesidir. Güneş enerjisini destekleyen çok sayıda kuruluş vardır ve 1960’lı yıllardan bu yana çeşitli kurumlar ile çalışmalar sürmektedir. Bu sayede çok daha büyük çalışmalar yapılmaktadır.

kosgeb

KOSGEB Güneş Enerjisi Teşvik adı altında yapılan yatırımlar da önemlidir. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı açılımına sahip olan KOSGEB; Türkiye’deki ekonomik rolün bir kısmını üstlenmiş ve entegrasyonu ekonomik gelişmeler çerçevesinde uygun bir şekilde gerçekleştirmek amacıyla kurulmuştur. KOSGEB güneş enerjisini desteklemek adına, yatırımcılara birtakım olanaklar sunmaktadır. 2012 yılı nüfus sayımına göre, 10.000’in altında nüfusu olan ilçelere %100 oranı ile hibe vermektedir. Tarıma ve hayvancılığa bağlı sanayi işletmelerinin bulunduğu illerde ise hibe oranı %50 ile %70 arasında değişmektedir.

Türkiye’de Güneş Enerjisine Destek

Güneş enerjisine verilen önemin ülkemizde artması, bu gibi kurumların yapmış olduğu düzenlemeler ile gelişmelerin artmasını sağlayacaktır. Türkiye’de 2015 yılında güneş enerjisine destek, KOSGEB tarafından bu alanda yapılan Enerji Sistemleri fuarını kendi kapsamına almasıyla gelmiştir.

KOSGEB tarafından desteklenen toplam stand alanı 372 m2, RENSEF’teki katılımcılara özeldir. Kosgeb Güneş Enerjisi Teşvik adı altında verilen hibelerden yararlanmak için bir takım şartlar söz konusudur.  Hibelerden faydalanmak için nüfus şartını sağlamalısınız. Yani yerel yönetim olan belediye nüfuslarının 10.000’in altında olması hibelere, üstünde olması ise dönemsel kredilere başvurabileceğinizi göstermektedir.

Yardım alınabilmesi için tarım ve tarımsal işletmeler ile tarıma dayalı organize sanayi bölgesi kapsamına girmelisiniz. Aynı zamanda büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri de güneş enerjisi hibelerinden faydalanma hakkına sahiptir. Kanatlı hayvan üreticiliği yapan kişilerin hibe alması mümkündür. Seracılık ile uğraşan, çiçek ve fidan gibi üretimleri olanlar, KOSGEB teşviklerinden yararlanabilir. Teşviklerin alınması halinde kişiler KDV vermeyecektir. Güneş enerjisinden elde edeceğiniz elektrik üretiminde, KDV ödemesi yapamayacaksınız. Bunun dışında gümrük muafiyeti de sunulmaktadır. Yani yurt dışından gelen sistemleri parçaları, kişinin herhangi bir gümrük parası ödemeyeceği anlamına gelmektedir.

kosgeb gunes enerjisi hibe

Güneş Enerjisinin Kullanımının Faydaları

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının doğaya zararının olmaması, aynı zamanda bitmeyen bir enerji olduğundan her alanda kullanımının uygun olması; bu enerji kaynaklarını önemli kılmaktadır. Bu sebeple ülkelerin yatırımlarının bu alana fazla olması normaldir. KOSGEB Güneş Enerjisi Teşvik ile kullanımının artması sağlanmıştır.

Güneş enerjisi ile ihtiyaçların giderilmesinde doğaya verilen herhangi bir zarar yoktur. Ayrıca kaynağından doğadan olması, kullanımının herhangi bir zarara yol açmaması karşılıklı bir olumlu ilişki yaratır. Bu alana olan yatırımların artması ile güneş enerjisinin kullanım alanları da değişmiştir. Elektrik üretiminin sağlanması, suyun ısıtılması, güneş pillerinin olması gibi pek çok alanda bu enerjinin önemi ortaya çıkmıştır. Güneş enerjisi ile ihtiyaçların giderilmesi düşünüldüğünde, güneş enerjisinin insanlara ve doğaya olan faydası saymakla bitmeyecektir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın