Geri Dönüşümlü Atık Su Nedir?

Yazan Ekolojist

İçme, yıkama ve temizleme için kullandığımız bütün sular geri dönüşümlüdür. Rezervlere gelen suyun büyük bir kısmı ya şehirleri ya da kasabaların çevresinde bulunan yeşil alanları sulamak için sulama sistemlerinde kullanılmak üzere gönderilir veya sulama için kullanılmadan önce atık su tesisinde değerlendirilir.

Denize geri dönüş yolu bulan su, bulutlar oluşturarak yağış olarak Dünya’ya döndüğü atmosferde buharlaşacaktır. Bu sebeple, dünya üzerindeki tüm su, kendisini sürekli yenileyebilen sınırlı bir arzdan gelir.

Bu sistemin döngüsünün tamamlanması epey zaman alıyor ve giderek genişleyen bir nüfusla birlikte suya olan talebin artması, atık su arıtma tesislerinin kullanımıyla bu döngünün hızlandırılmasını gerektiriyor.

Guy Forrest-Hay atık su kalitesinin korunmasının önemini özetledi, ancak her durumda bu durumun ne kadar önemli olduğunu toplumun açıkça görmesi gerekiyor.

Atık Sular İçme Suyu Olarak Nasıl Kullanılır ?

Atık su, içme suyu temini için değil, sulama amacı ile kullanılmıştır. ABD Ulusal Araştırma Konseyi tarafından 1998’de yayınlanan raporda, geri dönüşülmüş atık suyun sadece son çare olarak içme amaçlı kullanılması tavsiye edildi.

Nüfus patlaması ve Kaliforniya gibi bölgelerde kuraklığın uzun sürmesi ile yönetim organları, atık suyun içebileceğimiz ölçüde geri dönüşüm sağlanabilecek yollara bakılmaktadır.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sözü edilen ABD Ulusal Araştırma Konseyi 2012’de geri dönüşülmüş atık suyunun ülkenin içme ihtiyaçlarına önemli bir bölümünü sağlayabileceğini önermektedir.

Silikon Vadisi belediye başkanları, bunları gerçekleştirmek adına ilk önemli adımlarını attı. San Jose ve Santa Clark belediye başkanları, Kaliforniyada uzun kuraklığın getirdiği su sıkıntılarını hafifletmek adına ‘Vadi’ vatandaşlarına atık suyu potansiyel bir kaynak olarak kabul etmeleri çağrısında bulundular.

Atıksuların Yeniden Kullanım Alanları

Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde ve kurak bölgelerde atık su önemli bir su kaynağıdır. Su kaynaklarına yardımcı olabilmek için yeni uygulama ve yöntemlerin önemi vurgulanmaktadır.

Atık suların geri kazanımının bir çok faydası vardır. Bunlar;

  •  Sürdürülebilir bir su kaynağı ve gerekli kontrollerle güvenilir su kaynağıdır.
  •  Enerji tüketiminin azalmasına neden olur.
  •  Temiz su kaynaklarının az tüketimini sağlar.
  • Yüzey sularının kalitesinin bozulmasını engellemektedir.
  •  Su temini maliyetlerinin azalmasını sağlar.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın