Fransa Geri Dönüştürülmüş Şişeleri Daha Ucuza Satacak

plastik geri dönüşümü

Fransa, plastik kullanımıyla ilgili düzenlemeleri yoğunlaştırmak amacıyla geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış şişeleri daha ucuza satmak üzere planlama yaptığını açıkladı.

Projenin diğer yönleri arasında düzenli depolama vergilerinin artırılması ve geri dönüşüm faaliyetlerinde katma değer vergisinin düşürülmesi geliyor.

Fransa’nın genç Çevre Bakanı Brune Poirson’a göre, Fransız hükümeti plastik kirliliği sorununu çözmek açısından daha özel önlemler getirecek. Bakan Poirson, “Fransız ekonomisini dönüştürmemiz gerekiyor. Avrupalı ​​ortaklarımız tarafından incelenecek ve takip edilecek bir hareket başlatıyoruz.” açıklamasında bulundu.

pet geri dönüşümü

Projenin hedefi geri dönüştürülmüş ambalajlara sahip ürünlerin fiyatlarına %10 oranında indirim sunarak tüketiciyi geri dönüştürülmüş ambalajlardan yapılmış ürünlere teşvik etmek. Bu sayede tüketici algısında sürdürülebilir seçeneklerin daha ekonomik olduğu vurgulanmak isteniyor.

Fransa, geri dönüşüm konusunda Avrupa’daki bir çok ülkenin oldukça gerisinde yer alıyor. Fransa’da geri dönüşüm oranı %25 seviyelerinde ve bu hali ile Avrupa’da geri dönüşüm konusunda sondan ikinci ülke konumunda. Almanya ve Hollanda’ya bakıldığında geri dönüşüm oranları %50 seviyelerinde.

Benzer Haber: Hollanda’da Plastik Atıklar Kent Mobilyasına Dönüştürülüyor

Fransa son dönemdeki yaptırımlar ve hayata geçireceği projeler ile 2025 yılına kadar geri dönüşüm oranını %100’e çıkarmayı hedefliyor. 

plastik şişe geri dönüşüm

Cam ve Plastiklerini Geri Dönüştüren Tüketici Ödüllendiriliyor

Fransa’da geri dönüşüm şirketleri ve perakendeciler de bu projeye sıcak bakıyor. Bazı şirketler ise hammadde olarak tek kullanımlık plastikler yerine bambu gibi daha çevre dostu alternatifleri kullanmaya yönelik adımlar atıyor.

Geliştirilen projeler arasında, müşterilerin satış noktalarında plastik ve cam şişeleri geri dönüştürmesi ile puan kazanabilecekleri sistemler de yer alıyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın