Plastik Atıklar Kent Mobilyasına Dönüştürülüyor

print your city
Yazan Ekolojist

Hollanda’nın Rotterdam kentinde 3 boyutlu tasarım üzerine hizmet veren The New Raw tasarım şirketi plastik atıkların yeniden değerlendirilmesi için daha önceden uygulanmamış bir çalışmaya imza attı. Söz konusu bu çalışmaya dayanarak plastik atıkların adeta Rotterdam sokaklarının her bir yanında üretilmiş banklara dönüştürülmüş durumda.

plastik banklar

Böylelikle atık olarak kalmayarak insanlar tarafından oturulmak üzere kullanılması amacıyla bu şekilde bir uygulamanın başlatılmış olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün.

Diğer taraftan sözü edilen bu uygulamaya dayanarak plastik atıkların 3D kent mobilyasına dönüşmüş halleri dikkate alındığı zaman gerçekten de sıra dışı özellikleriyle karşımıza çıktığını kesinlikle belirtmek gerekmektedir.

İleri Dönüşüm Teknolojisi Kullanılıyor

Bu projenin kaynağı olan The New Raw tasarım stüdyosu “Kendi Şehrini Yazdır – Print Your City” sloganıyla diğer ülkelerde de bu tip kent mobilyaları projesini geliştirmek üzere olduklarını söylüyor.

Rotterdam sokaklarında tamamen kendilerine ait tasarım olan bu bankların insanların oturmak ve konforlu bir şekilde dinlenmek amacıyla kullanabildiklerini söylüyor. %100 geri dönüşümlü olarak üretilmiş olan bu kent mobilyasıyla vücut ağırlığını dengeleyen ergonomik tasarımı da elbette düşünülmüş durumda.

geri dönüştürülmüş plastik

Bankların Özellikleri

Tasarım stüdyosunun hazırladığı bu banklar tam 50 kilogram ağırlığında ve 85 cm genişliğinde tasarlanmış durumda. %100 geri dönüşüm olarak tasarlanan bu kent mobilyaları her açıdan vücut ağırlığının eşit oranda dağılmasını sağlayan eşsiz tasarımıyla dikkatlerden kaçmıyor. Bu sıra dışı özellikleri onun her bakımdan tercih edilmesindeki en büyük nitelik olarak değerlendirilmektedir.

Bunun yanında söz konusu bu xxx banklar 3D modellemeye dayanarak gerçekleştirilmiş olduğu için geri dönüşümlü bir ürün özelliği de taşımaktadır.

Dünyada bir ilk olma özelliğiyle tasarlanan bu projenin Rotterdam şehrinden sonra Amsterdam şehrinde de giderek yaygınlaştırılması hedefleniyor. Amsterdam’da her kişi ortalama 23 kg plastik atık üretiyor. Bundan yola çıkıldığı zaman her iki Amsterdam sakininin bir yılda çıkardığı plastik atıklardan üç boyutlu olarak bir bank basılıyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın