Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne olur?

Yazan Ekolojist

Türkiye’de enerji kimlik belgelerinin önemi oldukça büyüktür.Peki ya enerji kimlik belgesi almama cezası ne kadar yada enerji kimlik belgesi başvuru şartları oldukça zor bir süreci kapsamaktadır.
Bu belgenin en büyük önemi de binalarda enerjinin verimli kullanılması ve bina değerleri için gerek görülmektedir.

Tıklayın: Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesi bulunmayan binaların kaybolup gitme olasılığı artmaktadır. 2020 yılına kadar enerji kimlik belgesi bulunmayan binalarda kiraya verme ve alım-satım işlemlerinin yapılmasına izin verilmeyecektir. Yapıtları bulunan kişiler için bu nedenle bu belge gereklidir. Bu belge sayesinde yapıtlar büyük değer kazanmaktadır. Türkiye Devleti bir bireyi olarak bir gelişmişlik belirtisi olan bu enerji belgesinin gerekliliği şarttır.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

5627 sayılı enerji verimliliği kanunda bulunan madde ile enerjinin performansı için gerek duyulmaktadır. Enerji kimlik belgesi nedir sorusun cevabı olarak sizlere net bir şekilde şu tanımlamayı yapabiliriz. Etkin ve verimli olanaklar ile enerjinin ve binada yer almasıyla çevreyi korumak amacıyla yapıtlarda en az enerji ihtiyacının ve bunlarının bölünmesinin bilgilerini sunan belge çeşitine ad verilmektedir. Yapıtlar bu sayede alfabede bulunan A harfinden G harfine kadar uzanarak isimlendirilir. En yüsek verimlerde A harfi kullanılırken G harfi ise en düşük verilerde kullanılmaktadır.

EKB Belgesini Kimler Verebilir?

Bazı şirket ve kurumlara yetkiler verilerek bu belgenin alımı kolaylaştırılmıştır. Ayrıca bu şirketler sizlere enerji kimlik belgesinin faydaları ve alım aşamaları hakkında bilgi vermektedirler. Yenilenebilir enerji genel müdürlüğü ile sorumluluk verilen özel şirketler başvuru esnasında oluşabilecek tüm durumlarda sizler adına refakat etmektedirler.

Bir binada enerji kimlik belgesi bulunmuyor ise bunun herhangi bir ceza işlemi yoktur. Binanın alım satım işlemlerinde yada kiralamak istendiğinde bu belgeye ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca su ve elektrik gibi abonelik gerektiren durumlarda da öncelikli şart olarak görülmektedir. Bir birey olarak binanızın verimliliğini düşünüyorsanız tüm aşamaları oldukça kolay olan bu belgeyi almalısınız.

Bir yapıt şayet kullanım alanı olarak elli metrekareyi geçmiyor ise yada depo, cephanelik,ardiye ve ağıl gibi kullanılan alanlarda enerji kimlik belgesine ihtiyaç yoktur.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

1 Yorum

  • Bina 3 katlı . 1.kat 116 m . 2. ve 3.katlar 120m. Ayrıca ortak kullanılan bir garaj var. Bina kalın strafor ile yalıtımılıdır. Bina ruhsat tarihi 2013. Camlar Pimapen. Daire kapıları çeliktir.

Düşüncelerinizi Paylaşın