Yağmur Suyunu Depolayarak Tasarrufa Başlayın

Yazan Ekolojist

Günümüzde yağmur sularıyla da hem ekonomik tasarrufta bulunacak hem de enerjik tasarrufta bulunacaksınız. Enerji tasarrufu olarak siz de artık, su tüketimine yönelik belediyeye belli bir bedel ödemek durumunda kalmayacak ve birçok işlemlerinizde doğal yağmur suyunu depolayarak tasarruf sağlamış olacaksınız.

Tıklayın: Yağmur Suyunu Depolayan Tasarım

Öte yandan yine arıtım işlemini yaparak içme suyu olarak da kullanabilmeniz her manada mümkün olacaktır. İşte tüm bu özellikler itibariyle de yağmur suyunun da aslında ev ekonomisine ne kadar katkısının olduğu açıkça görülmektedir.

Rain Water Solutions Şirketinin Keşfi Hızla Uygulanıyor

Kuzey Karolina’da yer alan bir endüstriyel su arıtma ve depolama şirketi tarafından yürütülen çalışmada yağmur sularının ne kadar depolama yaptıkları üzerinde su mühendisleri ve çevre mühendisleri iş birliğiyle ortak bir çalışma başlatılmıştı. Çalışmanın sonucuna göre her 93 m²’lik alana tam 2350 lt su depolanmaktaydı.

Bu açıdan düşünülecek olunursa söz konusu ev sahibinin bu biriken suları depolayarak su tüketiminden yıllık ne kadar tasarruf edebilecekleri de hesap edildi. Buna göre yıllık ortalama su tüketiminden minimum seviyede 10.000-15.000 civarında bir tasarruf sağlandığı tespit edildi.

Bu şimdilik Kuzey Karolina eyaletinde hızla yayılmış durumda olsa da yakın bir zamanda Avrupa’nın da su tüketimine yönelik bakış açısını tamamen değiştireceğe benziyor.

Basit İpuçlarıyla Yağmur Suyunu Depolayın

Eğer siz de ev ekonomisine en büyük tasarruf sağlamak istiyorsanız mutlaka birtakım ipuçlarını kullanarak hemen yağmur suyunu kazanca dönüştürebilirsiniz.

İlk olarak yağmur suyu deposunu satın alırken dikkat etmeniz gereken kriterler vardır Rain Water Solutions şirketine göre çıkarılabilir başlığı olan yağmur suyu deposunu tercih etmelisiniz. Bu temizlemede kolaylık sağlar.

Ayrıca yağmur varillerinin de taşma potansiyelinin bulunduğundan emin olunmasına da dikkat çekilmektedir. Yağmur varillerinin mutlaka koyu renk tonunda olması da önerilenler arasında gelmektedir. Böylelikle Güneş’in zararlı ışınlarına karşı korunmuş olur.

Bunun yanı sıra sineklerin kesinlikle varillerin içine düşmemesi için de ağzını sıkı sıkıya kapalı tutacağınız yağmur suyu deponuzun olması belli başlı tavsiyeler arasında gelmektedir. Bunları dikkate alarak siz de ev ekonominize %100 katkıda bulunabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın