Türkiye’de Kömür Tüketimi Yeniden Artıyor

Yazan Ekolojist

Türkiye’nin sağlık, çevre ve ithalat – ihracat dengesine ilişkin olarak Ekologos adındaki araştırma kurumu tarafından hazırlanan raporda Türkiye’de 2017 yılından başlamak üzere linyit kömür tüketiminin giderek arttığı istatistiklere geçti. Böylelikle Türkiye’de insanların milli ve ekonomik tüketim sloganlarıyla kullanımına teşvik edilen kömürün Türkiye’de kullanım oranının bir hayli artış gösterdiği dikkat çekenler arasında gelmektedir.

Kömür tüketiminin artış göstermesindeki en büyük etkenin bu devlet destekli kampanyanın olduğunun altı çizilerek kömür tüketiminin yarattığı çevre kirliliği ve insan sağlığını ölümcül hastalıklara kadar götüren riskleri üzerinde duruldu. Bu raporda bütün bilgiler tamamen sayısal verilerle de özdeşleşerek tamamen aydınlatıcı bilgilere yer verildi. Yer verilen rapordaki sayısal veriler ise şöyle…

Toplam 69 Milyon Ton Linyit Kömürü Kok Teslimatı Yapıldı

2017 yılında linyit kömürüne ilişkin olarak toplamda 69 milyon tonluk kok linyit kömürü teslimatının yapıldığı vurgulanarak söz konusu bu durumun ilerleyen zaman dilimlerinde de netice vereceği üzerinde durulmaktadır. Her bakımdan değerlendirildiği zaman söz konusu tüm bu unsurlar dikkate alınarak Türkiye’de özellikle 2017 yılının başıyla birlikte linyit kömürü tüketiminin bir hayli artış gösterdiği raporda da geçtiği üzere doğrulanmaktadır. Öte yandan termik santrallerin de bulunması ve tüketimi tetikleyen bir diğer etkenler arasında gösterilmektedir.

Termik Santrallerinin de Payı Büyük

Linyit kömürünün vatandaşlar tarafından kullanılmasının artmasında ayrıca termik santrallerin de payı rapora göre oldukça büyük. Raporun beyanına göre linyit kömürünün artmasında sadece devletin yerli ve ekonomik olarak başlattığı kampanyanın önemi yok bununla birlikte termik santrallerin de oldukça büyük bir oranda payı bulunmaktadır.

Tümüyle bu payı dikkate alınacak olunduğu zaman gerçekten de gerek termik santrallerin gerekse diğer tüm unsurların ortada duran nitelikleriyle karşımıza çıktığını net bir biçimde ifade etmekte yarar vardır. Tümüyle bu en temel özellikler doğrultusunda da termik santrallerin payının her manada büyük olduğunun altı çizilmekte ve rapora bu şekilde not düşülmektedir.

Gerek termik santraller gerekse devlet teşvikiyle doğayı, çevreyi ve insan sağlığını zehir eden bu yakıt tüketiminden elbette vazgeçilmesi yerine tamamen doğal ısı sistemlerine geçilmesi şarttır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın