Starbucks Pipet Kullanımına Son Veriyor

Yazan Ekolojist

Türkiye’nin en büyük meşrubat işletmeciliği şirketi olmaya devam eden Starbucks geri dönüşüm ve sıfır atık projesi kapsamında sosyal sorumluluk projesine dayanarak geri dönüştürülemeyen plastik pipet ve benzeri malzemeleri artık kullanmayacağını açıkladı. Resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada her yıl okyanusların, denizlerin kirlenmesine neden olan söz konusu plastik pipetlerin geri dönüştürülemediği için de çevreye büyük oranda zarar verdiği ve bu nedenle çevreci bir işletme olarak plastik pipetler kullanmayacaklarını açıkladı.

Bu gelişmeler ışığında da değerlendirilecek olunursa Starbucks işletmesinin her anlamda sosyal sorumluluk projesine gönülden destek verdiğini açıkladığı belirtildi.

2020 İtibariyle Plastik Pipetler Kullanılmayacak

Bu uygulamanın 2020 yılı itibariyle tamamen ortadan kaldırılacağını belirten Starbucks işletmesi dünyada başlatılan geri dönüştürülemeyen plastik malzemelerin kullanılmaması sorununa ilişkin olarak öncü şirketlerden birisi olmasının diğer işletmelere de örnek olmasını beklediği dile getiriliyor.

Bu durum dikkate alınarak değerlendirildiğinde önümüzdeki yıllarda diğer restoran ve kafe işletmelerinde de sosyal sorumluluk adıyla başlatılan bu çevreci yaklaşımın yaygınlaşması amaçlanıyor. Starbucks bunun öncülüğünü yapmış olması nedeniyle önümüzdeki yıllarda kapsamlı olarak hangi gelişmelerin de yaşanacağının şimdiden sinyallerini vermiş durumda.

Geri Dönüşümlü Malzemeleri Kullanacak

Sıfır atık projesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başlattığı doğamızı kirletmeyecek atıkların kullanılmasına yönelik olarak getirilen bu yeni düzenlemeler ışığında birtakım yeni yöntemler uygulanmaktadır. Uygulanan bu yeni yöntemlere dayanarak her anlamda geri dönüşümü bulunan malzemelerin kullanılması ve her bakımdan tamamen sıfır atık projesinin de etkisiyle tamamen kaliteli bir ortamın elde edilmesi dikkat çeken noktalar arasında gelmektedir. Bütün bu ortada duran yenilikçi yaklaşımlar ışığı altında dikkate alındığı zaman gerçekten de geri dönüşümlü malzemelerin kullanılmasının tamamen kaliteden ödün verilmeden yapılacağı bekleniyor.

Bir diğer unsur olarak yine Starbucks işletme zincirinin geri dönüştürülemeyen ve okyanusları, denizleri kirletmeye devam eden bu plastik katı malzemeleri şirket olarak kullanmamaya karar vermesinin temelinde çevresel kirlilikler ön planda. Ayrıca dönüştürülemeyen bir özellik taşıması ve kullan at olması da böyle bir karar alınmasına neden olan unsurlar arasında değerlendirilmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın