Avlanan Balıkların Üçte İkisi Çöpe Gidiyor!

Yazan Ekolojist

Birleşmiş Milletler Teşkilatına bağlı olarak çalışmalarını yürüten FAO (Gıda ve Tarım Örgütü) balık tüketimiyle ilgili olarak resmi web adresinde güncel bir rapor yayımladı. Hazırlanan bu raporda insanların tüketmiş oldukları balık ve avlanan balıklar arasındaki uçurum gözler önüne serilirken balık avlamada kullanılan yabani balıkların da önüne geçilmesinin mutlaka gerçekleşmesi gereken önlemler arasında görüldüğü kaydedilenler arasında gelmektedir.

Gıda ve Tarım Örgütünün eldeki verilerine dayanarak her 3 balıktan sadece birisi insanlar tarafından tüketilmekte. Geriye kalan iki balık ise ya yem olarak kullanılıyor ya da telef oluyor ve denizi kirletiyor. Bunun önüne geçilmesi için mutlaka denizcilik ve balıkçılık faaliyetlerine yönelik olarak kapsamlı bir şekilde çalışmaların yürütülmesi ve eğitimlerin arttırılması gerekiyor.

2030 Yılına Kadar %20 Daha Fazla Balık Tüketilecek

BM raporunda 2030 yılında şu anki mevcut düzeyden fazla balık tüketiminin yaşanacağı gelen bilgiler arasında gelmektedir. Bu da balık çiftliklerinin ve balık yetiştiricilerinin bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi anlamını taşımaktadır. Yine söz konusu habere ilişkin olarak eldeki verilerden yola çıkıldığı zaman balık avlamanın birtakım kurallara dayandırılması ve Pasifik, Akdeniz ve Karadeniz’deki balık avlamanın tamamen belli standartlara dayandırılarak yürütülmesi amaçlanmaktadır.

Bilinçsiz Avlanmaların Önüne Geçilmesi Şart

Bilinçsiz olarak yapılan balık avlanmaları birtakım sorunları da meydana getiriyor. Bu sorunların başında insanlar tarafından tüketilmediği halde gereksiz yere yaşamına son verilen balıklar ve bunların ölü hallerinin deniz ve okyanusları kirletmesi yani ekosistemi tamamen alt üst etmesi birtakım sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu bakımdan avlanan her üç balıktan ikisinin ya gereksiz yere avlanması ya da telef olması sorunları nedeniyle mutlaka balıkçılık ve denizcilik yönünden kapsamlı şekilde eğitimler verilmesi gerekliliği ortada duruyor.

Böylece herhangi bir sorunlarla karşı karşıya kalınmaksızın çok kısa bir zaman diliminde bütün bu sorunların üstesinden gelinmiş olunuyor. İşte bu ortada duran nitelikler ışığında değerlendirilecek olunduğu zaman gerçekten de kaliteden ödün verilmeksizin üst düzey kullanımlara dayanarak her anlamda bilinçsiz avlanmaların önlenmesi amaçlanan birtakım özellik arasında BM raporunda geçmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın