Su Tüketiminden de %100 Tasarruf Ettirecek Yöntem

Yazan Ekolojist

Su Tüketiminden de %100 Tasarruf Ettirecek Yöntem

Elektrik enerjisinden tasarruf edilmesi için Güneş enerjili ısıtma ve aydınlatma sistemlerinin geliştirilmesinden sonra yakıt tüketiminde tasarrufu sağlayan elektrikli otomobillerin geliştirilmesi elektrik enerjisine yönelik israfın önüne geçti sayılabilir. Şimdi de su tasarrufu üzerinde çalışılarak su tüketiminin az olup ne kadar yüksek tasarruf elde edileceği üzerinde birtakım çalışmalar yürütülmektedir. Bunun sonucunda da ev ekonomisine tamamen katkıda bulunmak mümkün olacak.

İşte bu amaç doğrultusunda gri su olarak bilinen ve içme suyu olarak kulanamadığımız belediyenin atık sularını sulamada kullanmaya başlamak aslında mümkün. Gri su olarak bilinen ve içme suyu olarak kullanılamayan söz konusu suların herhangi bir arıtma işlemine gerek kalmadan peyzaj sulamada yani bahçe işlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hatta İsrail’de meyve ağaçları bile bu belediyenin arıtmadan gönderdiği ve genellikle çamaşır, lavabo musluklarından gelen suların kullanıldığı saptanmış durumdadır. Bunun gibi daha birçok unsurlar bakımından da bu suyun tercih edildiğini söylememiz mümkün olmaktadır.

Bahçenizi Gri Sularla Sulayabilirsiniz

Gri sular yani doğrudan belediyenin evlerimizdeki musluklarımıza gönderdiği sular içme suyu olarak kullanılmamaktadır. Fakat sulamada kullanımı da Türkiye’de genel olarak yapılmamaktadır. Nedeni tamamen atık su olduğu ve ürünlere zarar verdiği yanılgısından kaynaklanmaktadır. Oysa durum hiç de böyle değil. Gri suları doğrudan kovalara doldurarak ya da hortumla bahçenizi sulamada kullanabilir ve böylelikle ekstra su maliyetinden kurtulmuş olabilirsiniz. Elbette gri suyun sıhhi tesisat sistemleriyle arıtımı mümkün olmaktadır ve bu daha ekonomik olmaktadır. Ancak bu da yine ekstra bir maliyet gerektirdiği için gri suyun doğrudan kullanılması en mantıklı çözüm olacaktır.

Profesyonel Gri Su Kullanma Yöntemi

Kendi kendinize doğrudan sulamak yine de sizi tatmin etmiyorsa o zaman bu işi profesyonel ekiplere bırakmanız gerekir. Bunun için gri su teknolojisini kullanan konut sistemleri bulunmaktadır. Çamaşır makinenizin atık suyu boşaltan hortumunu değiştirme valfine bağlamanız durumunda ekstra bir tadilat gerektirmeden sulama sistemi yine elde etmiş olursunuz. Bu da hem maddi anlamda bir tasarruf sağlar hem de ek maliyetlerin önüne geçmiş olursunuz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın