EPA Başkanı İstifa Etti

Yazan Ekolojist

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) başkanı Scott Pruitt Amerikan gündeminin uzun süre kilit ismi olmaya devam ediyordu. Adı sürekli skandallarla anılan ve yolsuzluk üzerine yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle adeta istenmeyen adam ilan edilen Scott Puitt bugün Twitter üzerinden istifa ettiğini açıkladı.

Donald Trump istifasını kabul ettiğini belirterek kendisinin bu zamana dek çevre düzenlemeleri konusunda çok iyi işler çıkardığı için teşekkürü hak ettiğini bildirdi. Bu istifası sonrası çevre düzenlemesi konusunda getirdiği kısıtlamaların yeniden kaldırılacağı ve çevre düzenlemelerinin büyük bir hızla devam edeceği şimdiden merakla beklenen konular arasında gelmektedir.

İklim Değişikliklerini Reddediyordu

Scott Puitt küresel ısınmanın ve bunun neden olduğu iklim değişikliklerinin kesinlikle yaşanmadığını ve dünyanın tabiat olaylarının tamamen düzenli olarak herhangi bir tehlike arz etmeden devam ettiğini savunuyordu.

Hatta küresel ısınmanın etkilerinden korunmak için çalışmalarda bulunan dernekler, vakıflar ve benzeri sivil toplum kuruluşlarına da birer birer mühür koymuştu. Fakat bu ülke genelinde özellikle çevreci örgütler tarafından tamamen skandal olarak atfedilmişti. Elbette Pruitt’in anılageldiği tek skandal bunlarla sınırlı kalmamıştı.

100 Bin Doların Üzerinde Özel Uçuşlara Çıkıyordu

Yine istifasını isteyenlerin iddiasına göre toplamda 100 bin doları aşan özel uçaklarla yurt dışı gezileri yapıyordu. Bunun yanı sıra yine söz konusu başkanın bir şirkete ait olan villada sadece aylık kira ödeyerek kalması da skandallar arasında gelmeye devam ediyordu. İşte bütün bu ortada duran özellikleri bir arada toplanarak başkanın istifa etmesinin kesin olarak gerçekleşmesi bekleniyordu.

Sonunda ABD kamuoyuna kendi Twitter hesabından yaptığı açıklamada istifa ettiğini gerek basın mensuplarına gerek tüm ABD vatandaşlarına resmi olarak bildirmiş oldu.

En Son Lokantada Bir Kadınla Tartışmıştı

EPA başkanı en son yemek yediği bir lokantada kucağında iki yaşındaki çocuğuyla bir Amerikan vatandaşıyla tartışması ve lokantadan kadına herhangi bir yanıt vermeden ayrılması gündeme düşmüştü.

Bu skandal gelişmeler üzerine gelişmeler onun istifa etmesini sağlayan en büyük olaylar arasında gelmiş ve adeta bardağı taşıran son damla olmuştu. Bunun sonucunda artık istifa etmeye karar verdiğini açıkladı.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın