Pipetlerden Sonra Şimdi Sıra Balonlarda Mı?

Yazan Ekolojist

Doğumgünleri, düğünler, partiler vs. yerlerde en çok kullandığımız balon, aslında sağlığımızı kötü etkiliyor. Eğlencelerimizde kullandığımız bu balonlar, doğaya bırakıldığında büyük çevresel sorunlara yol açabiliyorlar. ABD’de bir haber ajansı olan The Associated Press, geçtiğimiz günlerde plastik pipet ve torbalar da olduğu gibi, toplum bilinçlendikçe balonların kullanımının da azalarak bitebileceğini duyurdu.

Uzmanlar’dan ‘Çocuklara Uçan Balon Almayın’ Çağrısı

Avm’lerde,parkta,sokakta balon satıcıları hep karşımıza çıkıyor. Satılan bu balonların içindeki gazlar sağlığımızla oynuyor. Uzmanlar bu balonların hayatımızı tehlikeye attığı konusunda uyarıyor ve ‘Çocuklarınıza Uçan Balon Almayın’ çağrısında bulunuyor. İçi gaz dolu bu balonların patladığı zaman vücutta yanıkların meydana gelmesine yol açabiliyor. Bazı satıcılar balonlara helyum yerine hidrojen gazı dolduruyor. Bu da tehlikeyi arttırıyor.

Helyum gazlı balonlar yetişkin insanların birkaç dakika soluması seste komiklikler meydana getiriyor ancak 5 yaşın altındaki çocuklarda vücuttaki oksijeni tamamen bitirerek baygınlığa yol açıyor hatta ölüme bile sebep verebiliyor. Aşırı oksijensizlik alveollerde çatlamalara ve kanamaya yol açıyor.

Uçan Balonlarda Ölümcül Tehlike

Zaman zaman bu balonlar ve ipleri elektrik hatlarına ve canlılara zarar verebiliyor. Helyumlu balonlar ise en sürdürülebilir olmayan kaynaklardan.

Balonlar genel olarak doğada çözünür olarak kabul edilen lateksten yapılmaktadır. Lateks ise kauçuk, papatya, sütleğen gibi pek çok bitkiden çıkartılan maddeden üretiliyor. Buna rağmen lastiğin birkaç ay ve hatta birkaç yıl kadar doğada çözünmediği ve canlıların bu maddeler ile etkileşime girdiği belirtiliyor.

Ana ürünü plastik olan bu balonlar doğadan çözünmeden kalıyor. Hatta bu balonlar genellikle helyumlu olduğu için uçuyor ve elektrik hatlarına takılarak elektrik kesintisine yol açabiliyor. Kaliyorniya’da 2018 yılında bu helyumlu balonların uçup elektrik hatlarına takılarak ilk 5 ayda 203 elektrik kesintisine yol açtığı söyleniyor.

Uçan balonlar son derece masum ve eğlenceli görünüyor olabilir. Ancak elde edilen sonuçlar onların pek de masum olmadıklarını gözler önüne seriyor. Çocuklarımızın sağlığı için uçan balonlardan uzak durmamız gerekiyor. Özellikle içine helyum gazı yerine hidrojen gazı doldurulmuş balonlar büyük risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Elektrik hatlarına ve canlılara verdikleri zararlar da göz önünde bulundurulduğunda bu sevimli balonların ne tür tehlikeleri beraberinde getirdiklerini çok daha net görebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın