Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Ekoloji Dersi Zorunlu

Yazan Ekolojist

KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Talim ve Terbiye Kurulu Müdürü Salih Sarpten tarafından Kıbrıs’ta yeni bir eğitim müfredatı geliştirildi. Söz konusu uygulamada bundan böyle çevre dersi olarak Ekoloji dersinin 9. sınıf öğrencileri için artık seçmeli ders değil tamamen zorunlu bir ders olmasına karar verdiklerini söyledi.

21. yüzyıl çevre kirliliği herkesçe malum. Bunun nedeni elbette beşeri faktörler. Bilinçsizce çevreye verilen her türlü zararlar çevrenin kirlenmesine ve her açıdan tamamen çevrenin tüm bu durumlardan zarar görmesini beraberinde getirmektedir. İşte bunların yaşanmaması için de her anlamda KKTC yönetimi tarafından her anlamda çevre düzenlemesine dayalı olarak çevre dersinin zorunlu hale getirildiğine hükmolundu.

Bu ortada duran yaklaşımlar ışığı altında da her anlamda üst düzey kalitede bir eğitim müfredatının ortada durduğu kesinlikle bilinmektedir. Tümüyle ortada duran bu yaklaşımlar ışığı altında gerçekten de her yönüyle nitelikli bir eğitim rol modelinin mevcut olduğu bilinmektedir. Bu da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin 21. yüzyıl çevre bilincini kazandığının işareti olmaktadır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

2 Yorum

  • Haber güzel.. yazı kötü. Site ve paylaşımlarınızı seviyorum. Daha kaliteli yazılar bu içeriklerin hakkıdır.

    • Değerli görüşünüz için teşekkür ederiz. Editörlerimizi içeriğin yeniden düzenlenmesi yönünde bilgilendirdik.
      İlginize teşekkür eder, iyi günler dileriz.

Düşüncelerinizi Paylaşın