Türk Halkının Ekolojik Sisteme Tepkisi 

Yazan Ekolojist

Türk halkı iklim değişikliği konusunda güncel durumlardan haberdar. İnsanların olabilecek en kötü durumlara karşı aldığı önlemler herkes tarafından biliniyor. Türkiye’de insanların yarısından fazlası ekolojik sisteme karşı bilinçli. Bu bilinçlilik diğer Avrupa ve Asya ülkelerini geride bırakacak derecede arttığı gözlemlendi. İklim değişikliği konusunda bilinçli devletler sıralaması şöyle;

1- Fransa %92

2- Norveç %90

3- Almanya %87

4- Türkiye %85

5- İngiltere %80

Bu sıralama sonucu insanların tarımsal anlamda ekolojik çiftlik denilen yerleri açmaları çok önem sarf ediyor. Bunun ile alakalı bir çok proje aktif haldedir ama hiçbiri gerçekten başarılı olamamıştır. İnsanları bu projelere güvenerek paralarını harcamaları ve başarılı olamamaları devletlerin ve büyük kuruluşların halk ve emekçi insanların genel sorunu olmaya başlamıştır.

Ekolojik Şart Nedir ?

Canlıların yaşadıkları ortamda bulunan ve canlı üzerinde etkisi olan faktörlere ekolojik şart denir.

Doğadaki düzenin bir parçası olan ekoloji canlıların yaşamsal döngüsünün büyük bir ortağıdır. Bu ortaklık bir çok canlının hayatını devam ettirirken birçok canlının ise hayatına son vermektedir.

Türkiye’nin Ekoloji Kaygısı 

İnsanların özellikle hayvancılık üzerine uğraşan insanların çoğunlukla bu ekolojik şartlara alışıktır. Devletin bu ekolojik şartlara karşı almadığı önlemler yüzünden insanlar bir hayli endişe ve kaygı duymaya başlamıştır. Türkiye ekonomik alanda çalışmalar yapar iken ekoloji konusunda bir çalışma beklentisi artmaktadır. Coğrafi açıdan çok zengin bir konumda olan Türkiye bu güzel avantajının yanı sıra birçok dezavantajın tam ortasındadır. Bu güzel durumu kendi lehine çevirecek ve de insanların kaygılarını yok edecek bir çözüm aranmaktadır. İnsanların beklentisini bu güzel coğrafya içerisinde oluşan şartlar belirleyecektir.

Ekoloji Özellikleri 

1- Ekosistemi oluşturan temel kavramlardandır.

2- Popülasyonu oluşturan temel kavramlardandır.

3- Flora kavramını oluşturan temel kavramlardandır.

Bunların yanı sıra ekoloji özellikleri çok derin kavramlar içermektedir. Bir bilim dalı olan ekolojiyi iyi tanıma , iyi öğrenme ve iyi kavranmaya dayalıdır. Bunları öğrenmek ve uygulama girişimleri sayesinde insanların kaygısı ortadan kalkacaktır. Doğadaki akış asla bozulmaması ekolojik dengeye bağlıdır.”

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın