2.1 Milyar İnsanın İçecek Temiz Suyu Yok

Yazan Ekolojist

Birleşmiş Milletler’in raporuna göre, Dünya genelinde 2,1 milyar insanın evinde temiz suya ve 4,5 milyar insanın ise sıhhi temizlik hizmetlerine erişimi bulunmuyor.

Dünya Sağlık Örgütü ve BM Çocuklara Yardım Fonu tarafından ortaklaşa hazırlanan ‘’İçme suyu, sanitasyon ve hijyen konusunda ilerlemeler’’ raporu açıklandı.

Bu rapora göre, Dünya’da ki her 10 kişinin 3’üne değinen 2,1 milyar insanın evinde kullanılır durumda temiz su bulunmuyor.

Her 10 kişiden 6’sı olan 4,5 milyar insan ise sıhhi temizlik ve hijyen hizmetleri alamıyor. Çoğu ev, okul ve sağlık tesislerinde hala kullanılabilecek su ve el yıkayacak sabunun dahi olmadığı belirtildi.

Raporda belirtilen bu durumun özellikle küçük çocukların sağlığı açısından tehlike yarattığı belirtilmiştir.

Bulaşıcı Hastalıkların Nedenleri Nelerdir?

Açıklanan raporda Dünya genelinde temiz su ve hijyen bulunmadığı için her yıl beş yaşın altında ki 361 bin çocuğun ishal sebebiyle öldüğü belirtildi.

Bu ölümlerin nedeni yetersiz sıhhi temizlik ve kirli suların dizanteri, hepatit A , kolera ve tifo gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasıdır.

Raporda belirtilen açıklamalarda DSÖ Direktörü Ghebreyesus, temiz su, sanitasyon ve hijyene sadece zengin ve şehir merkezlerinde yaşayan insanlara özgü ayrıcalık yapılmaması gerektiğini belirterek, ‘’Bunlar insan sağlığı için temel gereksinimlerdir. Tüm ülkelerdeki vatandaşlara bu hizmetleri ulaştırma sorumluluğu vardır.’’ ifadelerinde bulundu.

Temiz Suya Erişimin Önemi

Kimi zaman farkında olmadığımız ayrıcalıklar bazı insanlar için ulaşılması güç olabiliyor. Bu durum özellikle temiz suya erişimde son derece bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Temiz su, sağlığın olmazsa olmaz koşullarından biri.

Suya ulaşımın güç olduğu alanlarda temizlik konusu da sıkıntılara yol açmaktadır. Uygun hijyen koşullarının sağlanamaması da hastalıkların hızla yayılmasına yol açmaktadır. Bu nedenle temiz su kaynaklarına erişim çok önemlidir. Yalnızca ishal rahatsızlığı nedeni ile ölen çocuk sayısı bile durumun ciddiyetini gözler önüne sermektedir.

Kirli su kaynakları özellikle çocuk hastalıklarının hızla yayılmasına yol açmaktadır. Dünya üzerindeki 2 milyar insanın temiz su kaynaklarına ulaşamaması, geri kalan insanların da sağlığını tehdit etmektedir. Tüm dünya ülkelerinin bu konu hakkında el birliği içinde çözüm bulması bekleniyor.

 

 

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın