Azolla Filiculoides İle İlaçsız Tarım Mümkün mü?

Yazan Ekolojist

Her geçen gün karbon ayak izinin arttığı, sera etkisinin görüldüğü, birçok endemik türün yok olmaya devam ettiği yer kürede insanlar günlük yaşantılarında en doğal malzemeleri, yiyecek ve içecekleri tercih etmeye özen göstermektedir. Özellikle hayvansal gıdaların hem sağlığa hem çevreye verdiği zararlar neticesinde insanlar bitkisel bazlı beslenmeye yönelmektedir. Fakat sebze, meyve ve tahılların sürekli ilaçlanması da ilaçsız tarım arayışını doğurmaktadır.

İlaçsız tarım için neler yapılabileceği; ekolojik dengenin  korunması, insanların sağlık sorunlarının da ortadan büyük miktarda kaybolması için önemli bir noktadır. Bilim insanlarının bu konuda yoğun çalışmaları sonucunda fark ettikleri, tarımda son derece etkili olabilecek bir çözüm; bir eğrelti otu türü olan Azolla filiculoides bitkisidir.

Azolla Filiculoides

Latince adıyla Azolla filiculoides bitkisi, kendi azotunu üretebilme özelliğine sahiptir. Azot, tüm yaşayan canlıların temel yapı taşıdır. Protein yapısının büyük kısmı da azottan oluşmaktadır. Toprağın materyalinde kendiliğinden  azot bulunmadığı için atmosferden toprağa özel bakteriler tarafından kazandırılan azotta toprakta iyi bir biçimde depolanamadığından toprağın azot içeriği oldukça düşüktür. Fakat bitkilerin en az magnezyum, kalsiyum, demir, çinko ve daha birçok element gibi ihtiyaç duyduğu, bitki yapısı ve yaşamı için esas bir element olan azot, bitkide yeterli miktarda bulunduğunda  bitkinin hızla büyümesini, kök gelişimini sağlamaktadır.

Bu durumun aksine fazla azot elementine maruz kalan bitkilerde denge bozulur. Bu durumda dokular zayıflar ve hasat işlemleri olumsuz etkilenir.  Cılız kökler görmekte mümkündür. Düzenli ve yeterli miktarda azot verilen bitkilerde ise kalın dallanmış kökler gözlemlenmektedir. Havadaki azotu alıp bitkilerin kullanabileceği yaralı kimyasallara dönüştürebilen ot, azot bazlı ilaçların kullanımı durdurabilecek niteliklere sahiptir.

Asya’ da binlerce yıldır çeltik tarlalarında kullanılan Azolla filiculoides’in bir diğer önemli özelliği böcek kovucu olmasıdır. Suda yetişen bu eğrelti otu türü aynı zamanda karbon yutağı özelliğine de sahiptir. Su, azot, karbon döngülerinde yerini alan, suda yaşayıp kendi azotunu üretebilme ve karbon yutağı özelliği gibi birçok özelliğe sahip olan Azolla filiculoides, dünyayı oldukça iyi yönde etkileyecektir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın