Yıllık Enflasyon Son 14 Yılın Zirvesine Ulaştı

Yazan Ekolojist

TUİK tarafından açıklanan Ağustos ayı enflasyon oranları, son 14 yılın zirvesine çıkarak %17.90’ı buldu. Bu durumun en önemli nedeni TL’nin ciddi bir değer kaybı yaşaması olarak görüldü.

Türkiye’de dövizin yükselmesi ve TL’nin hızla değer kaybetmesi, tüketici fiyatlarına da yansıdı. Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından 6.63 TL’ye yükseldi. Bugün açıklanan verilerde Arjantin’den sonra en yüksek enflasyona sahip olan ülke Türkiye oldu. TÜFE 2018 Ağustos oranı bir önceki aya göre %2.30 artış gösterdi. Bu ay da TL değer kaybı devam ederse enflasyon oranının daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

Bu oranların tüketiciye yansıması da son derece acı oldu. Neredeyse her ürüne ciddi bir zam yapılması, ekonomik açıdan sıkıntı yarattı. Marketlerde neredeyse her gün ürünlerin etiketleri değiştiriliyor. Bir diğer sorun da bilinen markaların ürün gramajını düşürerek fiyatı sabit tutması oldu.

MB Tahminleri Tutmadı

Merkez Bankası 2018 yılı sonu enflasyon tahminini %13.4 olarak açıklamıştı. Ancak bu tahmin tutmadı ve TL değer kaybetmeye devam ederse yıl sonu için açıklanan %5 oranı da tutmayacak.

Ağustos ayında ulaştırma grubu %27.13 oranında yıllık artışla rekora ulaştı. Enflasyon konusunda ise gıdada tüketiciyi üzecek olan zam oranı %19.75 olarak açıklandı. Kuru soğan ise fiyatı düşen ürünlerin başında geldi. %30.57’lik bir düşüşe sahip olan kuru soğana karşın salça fiyatları %25.56 oranında arttı.

Zamlar Velileri de Vurdu

Okul alışverişine çıkmaya başlayan veliler bu yıl fiyatların iki katına çıktığını gördü. Cetvelden silgiye kadar %3 ile %55’e varan zamlı fiyatlar yine velilerin cebini yaktı.İthal edilen ürünlerde bu fiyat artışları beklenirken, bazı firmaların stokçuluk yapması da dikkat çekti. Ticaret Bakanı bu konuda bir açıklama yayınladı ve bu şekilde fiyat arttırdığı görülen esnaf ve firmaların şikayet edilmesini söyledi.

Uzmanlar Uyardı

Uzmanlar Ekim ayına kadar kışlık stokların bulunduğu ama Ekim ayından sonra zamlı fiyatların daha fazla görüleceğini ifade etti. Bu da giyim, kuru gıda ve elektronik ürünlerde fiyat artışının önümüzdeki ay artacağına işaret etti. Dolar, Euro ve Sterlin karşısında değer kaybetmeye devam eden Türk Lirasının değer kazanması için mevduatlardaki vergiler indirildi.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın