Fransa Çevre Bakanı İstifa Etti: “Artık yalan söylemek istemiyorum”

Yazan Ekolojist

Fransa Çevre Bakanı artık yalan söylemek istemediğini belirterek istifa etti. Üstelik bu istifa canlı yayında gerçekleşti.

Fransa Çevre Bakanı Neden İstifa Etti?

Fransa’nın Çevre Bakanı Nicolas Hulot, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile toplantı yaptıktan sonra istifa kararını açıkladı. Açıklama canlı yayınlanan bir radyo programında kamuoyuna duyuruldu.

Eski Bakan dün Le Figaro’nun radyo yayına katılarak istifa kararını kamuoyu ile paylaştı. Peki bu istifa kararının arkasındaki sebep neydi?

Cumhurbaşkanı ile gerçekleştirilen toplantıda av kotaları yükseltildi. Bununla birlikte izin ücretleri de aşağıya çekildi. İddialara göre toplantı çevre aktivisti olan eski Bakan Hulot’un istediği gibi ilerlemeyince istifa kararı da kaçınılmaz oldu.

Yayında kararı ile ilgili açıklama yapan eski Bakan Hulot, Yayında “Hayatımın en zorlu kararını alıyorum ve hükumetten ayrılıyorum” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Hükümetteki görevimle (çevre ve ekoloji konularında) yaşanan sorunların üstesinden gelindiği izlenimi vermek istemiyorum. Artık yalan söylemek istemiyorum”

Yalan Söylemek İstemiyor

Hulot istifa kararında oldukça ısrarcıydı. Bu nedenle fikrini Cumhurbaşkanı Macron ve Başbakan Edouard Philippe ile paylaşmadığını da belirtti. Bunun nedeni ise ikna çabalarını ortadan tümüyle kaldırmak…

Hulot’un bu kararının arkasında doğaya duyduğu büyük sevgi yatıyor. Hulot açıklamalarının ardından hükümete bir de çağrıda bulundu. Doğa zarar görürken boş durmamaları gerektiğini vurgulayan Hulot, trajedi karşısında ilgisiz kalınmaması gerektiğini vurguladı. Hulot’un çarpıcı açıklamalarından biri de biyoçeşitlilik ile ilgili oldu. Eski bakan, biyoçeşitliliğin güneşte kalmış bir kar gibi erimekte olduğunu söyledi.

Hulot Paris Anlaşması’na da değinerek, sorunlar yol açan ekonomik bir sistemin tekrar canlandırılmasının nedenini anlayamadığını da sözlerine ekledi.

Hulot bakan olduğu süreçte pek çok başarılı kampanyaya imza atmıştı. Bunlardan biri de Notre-Dame-des-Landes havaalanı projesinin önüne geçmesiydi. Bunun dışında Fransa’da hidrokarbon üretimini durduracak bir yasaya da imza atarak dikkatleri üzerine çekmişti.

Doğasever bir bakanın istifa etmesi Fransa için büyük bir kayıp olarak değerlendirildi. Bu hamlenin ardından hükümetin nasıl bir tepki göstereceği merak edilen konular arasında yerini aldı. Cumhurbaşkanı Macron’un bu istifaya nasıl cevap vereceği ise henüz bilinmiyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın