Vegan Beslenme Sağlığa Zararlı Mı?

Yazan Ekolojist

Genel olarak veganlık,hayvansal ürünler tüketmeme olarak bilinmektedir.Aslında tam tanımı, hayvansal ürünlerden alabileceği yararlı şeyleri diğer yollardan almayı tercih etmek olarak da bilinmelidir. Konuya daha açıklık getirmek için alt başlıklarda inceleyerek devam edelim.

 

VEGAN BESLENME KENDİ BAŞINA YETERLİ MİDİR?

Vegan beslenen insanlar genelde çok büyük sağlık sıkıntısı çekmezler. Buradaki en can alıcı soru tabi ki protein kaynağı olarak neyi tükettikleridir. Aslında bakacak olursak proteini sadece et ve et ürünlerinden almak ta mantıklı değildir.

Okuyun: En İyi 5 Vegan Şampuan Markası

Çünkü bilindiği üzere posalı bitkilerde de yer alan protein,fosfat benzeri yararlı besinler mevcuttur. Posalı bitkilerin bağırsak ve sindirim sistemimizin çalışmasında olumlu rolleri de vardır. Protein alışılagelmiş bir kalıp olarak aslında sadece hayvansal gıdalar alınır diye halk arasında bir yanlış bilgi vardır. Bunun aslı proteinin daha farklı bitkilerden de alınabildiğidir.

PROTEİN İÇEREN BİTKİSEL GIDALAR NELERDİR?

Bunların başında kuru fasulye,nohut,soya sütü,pirinç, antep fıstığı,ceviz içi gibi günlük hayatta kolayca bulabileceğimiz gıdalar gelmektedir. Günlük protein ihtiyacımızı buradan karşılayabiliriz. Bir insanın günlük protein ihtiyacı 55-75 gram arasında değişmektedir.

Örneğin akşam yemeğinde yediğiniz kuru fasulye-pilav ikilisinden protein ihtiyacınızın çoğunu karşılamış olursunuz. Sadece et ürünlerinde protein olduğu düşünüp bunu zorunluluk haline getirmek yanlıştır. Doğada her şeyin alternatifi mevcuttur. Kişi neyi kullanmak isterse onu kullanır ve yaşamını sürdürür.

Okuyun: En İyi 10 Vegan Kozmetik Markası

Başka bir konuya değinecek olursak asıl olarak proteine ihtiyacımız anne karnında ve daha sonrasında başlıyor. Hem annemizin hemde bizim. Yeni doğan bebeğin kas hücrelerinin oluşması ve dokuların yenilenmesi için bolca proteine ihtiyacı vardır. Annenin de anne sütü için günlük protein ihtiyacının yarısı kadar daha fazla protein tüketmesi gereklidir.

 

SAĞLIK AÇISINDAN VEGANLIK

Yukarıda da anlattığımız gibi vegan beslenmenin sağlık açısından zararı yoktur. Gayet sağlıklıdır. Bunun yanında vegan diyetleri yapan insanlar bile mevcuttur. Et ve et ürünleri tüketmeyen insanların güçsüz, kuvvetsiz ve yorgun olduğu kanısı sadece bir yalandır. Asıl gerçek olan her iki beslenme şeklininde farklı yanlarının olduğunu kabul etmektir.L ifli hayvansal gıdaların yararı ile posalı bitkilerin yararı aynı olması beklenemez ama ikisinin de içinde protein olduğu gerçektir. Önemli olan yeterli derecede protein alıp sağlıklı beslenmektir. Veganlık ta gayet sağlıklı bir beslenme biçimidir. Daha detaylı bilgiler için doktora danışmanızda yarar olacaktır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi