Urban Canary – Çocuklara Doğa Sevgisi Aşılayan Oyuncak

urban canary oyuncak

2000’li yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan tamagoçi ya da diğer adıyla sanal bebeği andıran tasarımı ile Urban Canary (Şehir Kanaryası), eğitimi ve inovasyonu bir arada sunan bir oyuncak.

Daniel Goddemeyer, David Schellnegger ve Brynn Shepherd adlı tasarımcılar tarafından geliştirilen Urban Canary, baş kısmında bulunan algılayıcı sayesinde hava kirliliğini ölçebiliyor ve kirli havaya maruz kaldığında hastalanıyor.

Çocuklara doğa sevgisini aşılamak ve temiz havanın önemini öğretmek amacıyla geliştirilen oyuncak, kirli havaya maruz kaldığında, karnında yer alan ışık yeşilden kırmızıya dönüyor.Kanaryayı iyileştirmenin tek yolu ise onu temiz havalı ortama götürmek. Bu sayede çocukların havası kirli olan ortama fazla maruz kalmamış olması hedefleniyor.

hava kirliliğini olcen oyuncak

Çocuklar yetişkinlere göre, kirli havadan daha çok etkileniyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayınladığı rapora göre çocuklar, ciğerleri, bağışıklık sistemleri ve beyinleri henüz gelişimini tamamlamadığı ayrıca solunum yolları dış etkilere karşı daha hassas olduğu için gerek iç gerekse dış mekân hava kirliliğinden yetişkinlere göre daha fazla etkilenir.

Ayrıca, küçük çocuklar yetişkinlerden daha hızlı soluk alıp, vücut ağırlıklarına göre daha fazla havayı içlerine çektiklerinden kirli havaya maruz kalma oranları da artar. Dolayısıyla çocuklar yetişkinlere göre hava kirliliğinin yol açtığı hastalıklara karşı daha da savunmasız kalır. Bu nedenle de çocukların temiz havası olan bir ortamda yetişmesi oldukça önemli.

Hava kalitesi metropollerde her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Bu nedenle ‘Urban Canary’ hava kirliliği sensörü sayesinde çocuklara daha interaktif bir şekilde bu konuyu öğrenmenin yollarını sunmayı amaçlıyor.

urban canary bebek

urban canary

Akıllı telefon uygulaması ile birlikte kullanılan oyuncak, harita üstünde hangi bölgelerde fazla kirliliğe maruz kaldığını gösteriyor.

Ayrıca bölgedeki farklı kullanıcıların verileri de bir araya getirilerek, bölgenin hava kirliliği haritası oluşturulabiliyor. Bu sayede ebeveynler için de çocukların güzel vakit geçirip temiz hava alabileceği alanlar belirlenmiş oluyor.

Fast Company Exist: ‘Dünyayı Değiştiren Fikirler’ 2017 yarışmasında finalist olan Urban Canary, çocukların oyuncakla empati kurarak merhamet duygusunu geliştirmesini ve çevre temizliği hakkında fikir sahibi olmasını sağlıyor.

urban canaries

Hava kirliliği konusunda farkındalık yaratmak için geliştirdiği proje ile oldukça dikkat çeken Graviky Labs’in  Air-Ink ürünü için yazımıza göz atabilirsiniz. 

urban canary teknoloji

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın