Türkiye’nin İlk Yeşil Hidrojen Tesisi Balıkesir’de Kurulacak

hidrojen-tesisi

Türkiye’nin İlk Yeşil Adımı

Yeşil kimya ile ilgili yazı serimizin son yazısında yeşil sanayi ve bunların uygulamalarından bahsetmiştik. Ne yazık ki bu uygulamalar açısından Türkiye oldukça geride.

Okuyun: Yeşil Kimyadan Yeşil Sanayiye

Ancak Sabancı Holding yeşil kimya ve yeşil sanayi için Türkiye adına öncü niteliğinde büyük adımlar atmakta. Herkese örnek olması açısından bu yazımızda size bu adımlardan bahsedeceğiz.

Sabancı Holding 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarında ‘’net sıfır’’ seviyesine ulaşmayı amaçlıyor ayrıca “sıfır atık” hedefine sahip. Konuyla ilgili daha önce görüşlerini belirten Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Sabancı Topluluğu olarak sürdürülebilirlik bizim için sadece belli aşamalarda hassasiyet gösterdiğimiz; ‘Biz de varız’ dediğimiz bir konu değil. Aksine, toplumda öncü role soyunduğumuz; kendimizi gelişim için sürekli zorladığımız konulardan birisi. Sürdürülebilirliği çevresel, sosyal ve yönetişimsel olmak üzere tüm boyutlarıyla ele alırken, bu yaklaşımı baştan aşağıya topluluğumuzun her bir şirketine, her bir birimine entegre ediyoruz. Bu kapsamda Topluluk vaadimizi tekrar gözden geçirme kararı aldık ve Topluluk yöneticilerimizle birlikte bir çalışma yaptık. Başta Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Güler Sabancı olmak üzere tüm Yönetim Kurulu’muzun destek ve onayını alarak, Topluluk vaadimizi ‘Sürdürülebilir bir yaşam için, öncü girişimlerle Türkiye ile dünyayı birleştiririz’ olarak değiştirdik” şeklinde konuşmuş ve sürdürülebilir olmayan yaklaşımların dünyada geçerliliği olmadığını belirtmişti.

yeşil hidrojen

Bu amaç ve doğrultuda Sabancı Holding Türkiye’nin ilk Yeşil Hidrojen Tesisini kurmaya hazırlanıyor. Proje Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın önderliğinde Enerjisa Üretim, Eti Maden, Tübitak-MAM, ASPİLSAN Enerji katkılarıyla sürdürülecek.

Projenin 2030 yılına kadar Avrupa’nın enerji arzında önemli bir yer edinmesi ve Türkiye’nin sürdürülebilir sanayiye geçişinde öncü olması bekleniyor.

Çalışmalar kapsamında yeşil hidrojen, yeşil metanol ve amonyak, hidrojen depolamada çok kritik avantajlara sahip Bor-Hidrür bileşiklerinin Ar-Ge çalışmaları ve pilot üretimlerinin yapılması da planlanıyor.

sabancı yeşil hidrojen

15 Şubat 2022’de protokolce imzalanan Yeşil Hidrojen Tesisinin tüm Türk Sanayisine örnek olmasını diliyoruz.

Türkiye’de yeşil sanayi adına atılan bu ilk adımın son olmamasını diliyoruz. Unutmayın sürdürülebilir bir sanayi sürdürülebilir yaşam demektir.

Kaynak:

  • Sabanci.com
  • GMKA

Yazar Hakkında

Zeynep Aktaş

1998 doğumlu, bilimin dünyayı kurtaracağına inanan ve bilim insanı olmak için çalışan bir Kimya Mühendisi.

LinkedIn'de Ziyaret Et