Rüzgar Enerjisi Jeneratörleri

rüzgar türbini
Yazan Ekolojist

Doğaya Zarar Vermeden Elektrik Üretmek Mümkün Müdür?

Rüzgar enerjisi jeneratörleri ile ihtiyacımız olan elektrik, doğal yollarla elde edilebilmektedir. 21. yüzyılda elektriksiz bir yaşam düşünülemez. Evde ve günlük hayatımızda kullandığımız hemen hemen her alet, elektrik ile ilişkilidir. Elektriğin geniş çaplı kullanılması, enerji ihtiyacını da beraberinde getirmektedir.

Üretilen enerji yeterli gelmediğinde ise, kesintilerin yaşanması gibi hayatın aksamasına yol açan durumlar ortaya çıkmaktadır. Elektrik üretmenin çeşitli yolları bulunuyor. Nükleer enerji gibi yöntemler, çok büyük miktarlarda enerjinin kısa sürede üretilmesine olanak tanır. Barajlar da elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Elektrik üretiminde su gücü ya da diğer doğal kuvvetler kullanıldığında, çevreye zarar veren artıklar oluşmadığı için daha temiz bir enerji elde edilmektedir. Rüzgar enerjisi de, temiz bir üretim için kullanılmaktadır.

Rüzgar Enerjisi İle Elektrik Üretimi

Rüzgarın kullanılmasıyla üretilen elektrik, oldukça basit bir mantıkla elde edilmektedir. Elektrik üretimi için türbinlerin hareket ettirilmesi gerekir. Barajlarda bulunan türbinleri suyun kuvveti hareket ettirirken, rüzgar türbinlerinde de rüzgarın kuvveti baş rol oynar. Rüzgar türbinlerindeki kanatlar döndükçe, elektrik üretimi sağlanır. Rüzgar enerjisi jeneratörlerinde biriken enerji de, şebekelere bağlanarak üretilen elektriğin dağıtımı sağlanır. Ülkemiz, rüzgar konusunda oldukça şanslı bir ülkedir. Yılın önemli bir kısmında rüzgar oluşumu gözlendiği için, bu enerji türü etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Rüzgarın yoğun olarak hissedildiği alanlara rüzgar türbinleri kurularak, daha ekonomik ve daha çevreci yollardan elektrik üretilmektedir.

rüzgar

Rüzgar enerjisi, elektrik üretiminde kullanılan diğer yöntemlere göre daha sağlıklıdır. Elektrik üretiminde kömür, doğal gaz gibi yakıtlar da kullanılabilmektedir. Elde edilen ısı  ve buhar ile türbinlerin hareketi sağlanabilir. Tükenebilir kaynaklarla çalışmak maddi açıdan ülke ekonomisine zarar verdiği gibi, oluşan atıklar yüzünden hava kirlilikleri ya da su kirlilikleri oluşmaktadır. Elektrik üretiminin maliyetli olması, vatandaşların ödemeleri gereken faturaların da yükselmesine neden olmaktadır. Rüzgar enerjisi gibi doğal yöntemlerin yaygınlaşması, elektrik ihtiyacının daha rahat bir şekilde karşılanmasını sağlar.

Tıklayın: Rüzgar Enerjisi ve Türkiye

Sadece rüzgar enerjisi kullanarak elektrik ihtiyacının tümü karşılanamasa da, önemli bir kısmı karşılanabilir. Rüzgar enerjisi, elektrik üretiminde bir ana kaynak olmaktan ziyade yardımcı kaynak olarak görev yapmaktadır. Rüzgar türbinleri yalnızca şebekeye elektrik sağlamak için kullanılmamaktadır. Bazı girişimciler, evlerinin elektriğini üretmek adına tek bir rüzgar türbini kullanmayı da tercih edebilmektedir. Rüzgar enerjisi ile üretim yapan firmaların, devlet kurumlarından lisans almaları gerekmektedir. Lisanssız üretimler, ana şebekeye bağlanmamaktadır.

rüzgar enerjisi

Rüzgar Enerjisinin Geleceği

Rüzgar enerjisi, daima varlığını koruyacak bir enerjidir. Dünyanın ilk oluşumundan beri de varlığını sürdürmüştür. Kömür, doğal gaz gibi yakıtlarla elektrik üretmek, ilerleyen zamanlarda daha da maliyetli olacaktır. Bu kaynakların azalmaya başlaması ile birlikte, alternatif enerjiler geliştirilmeye başlanmıştır. Elektrik bugün olduğu gibi gelecekte de önemli bir ihtiyaç olmaya devam edecektir. Elektrikli araba gibi gelişmelerin yaşanması ile elektrik ihtiyacı daha da artış gösterecektir. Ülkeler elektrik üretimlerini sağlamak adına gerekli çözümler üretmek zorundadır. Ülkemizde yapımı süren nükleer enerji santrali, toplam ihtiyacımızın çoğunluğunu tek başına karşılayabilecek düzeydedir. Rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması ile elektrik enerjisi istenilen miktarlarda üretilebilecektir.

Gelişmiş ülkeler incelendiğinde nükleer enerji ile rüzgar enerjisi gibi kaynakların birlikte kullanıldığı görülebilmektedir. Nükleer enerji de diğer yöntemlere göre daha temiz bir üretim yöntemidir. Rüzgar enerjisi jeneratörleri, nükleer enerji kadar elektrik sağlayamasa da üretimde önemli bir yüzdeliğe sahip olabilmektedir. Ülkemizde rüzgara elverişli olan bölgelere, rüzgar türbinleri kurulmuştur. Yeni türbinlerin de kurulması ile rüzgar enerjisi etkili bir şekilde kullanılabilecektir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi