Hayvanlara Yönelik Sosyal Sorumluluk Projeleri

hayvanlara yönelik sosyal sorumluluk projeleri
Yazan Ekolojist

Türkiye’de bulunan hayvanlara yönelik birçok sosyal sorumluluk projeleri yapılmaktadır. Hayvanlara yönelik düzenlenmekte olan sosyal sorumluluk projelerinden bir tanesi de, “Empati” ismi ile düzenlenen projedir. Empati, Türkiye’de bulunan sokak hayvanlarının sorunlarına ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerine ilişkin olarak psikolog, hayvan hakları gönüllüsü, veteriner ve ekoloji alanında uzmanlaşmış olan kişiler ile yapılan söyleşiler ile bu söyleşilerin oluşturduğu bir dökümantasyon çalışmasıdır.

Empati isimli projenin sahibi Bilge Kınam’dır. Bilge’nin Anadolu Üniversitesi’nde bulunan Güzel Sanatlar Enstitüsündeki Grafik Ana Sanat Dalında “Bir sosyal sorumluluk projesi olarak grafik tasarım ve belgeleme” ismiyle sanatta yeterlilik tez araştırması için bu kapsamda oluşturulmuş olan bir bilimsel araştırma ve projedir.

Bir Kap Su Projesi

Sokak hayvanlarına yönelik yapılan sosyal sorumluluk projelerinden bir diğeri ise; “Bir Kap Su” ismiyle gerçekleştirilen projedir. Bu proje, Hayvan Hakları Federasyonu tarafından sıcak yaz günlerinde sokak hayvanlarının susuzluk çekmemeleri adına “Su Her Canlı İçin Yaşamdır” sloganı ile başlatılmıştır. Bu proje kapsamında sokak hayvanları ile ilgili bir duyarlılık içerisinde olan vatandaşlardan evlerinin önlerine bir kap su bırakmaları istenmektedir.

bir kap su

Yüzbinlerce sokak hayvanı sıcak yaz günlerinde bir damla suya hasret şekilde kavrularak can vermektedirler. Çaresiz olan hayvanlar dağlarda, kırsalda ve yaban hayatında bulunmaktadır.

Belediye bakım evlerinde, petshoplarda, üretim çiftlikleri içerisinde ve hayvanat bahçelerinde tel kafeslerin arkasında bulunan, betona ve demire teslim olan şehirlerin sokaklarında bir yudum su bulamadıkları için sıcaktan kavrulan hayvanlar acı içerisinde ölüme teslim olmaktadırlar.

bir kap yemek

Eğer sokak hayvanlarının düşünen ve onlara bu konularda duyarlılık gösteren bir vatandaşsanız, onları korumak amacı ile bakım evlerini, petshopları ve hayvanat bahçelerini ziyaret etmeyi ve oradaki hayvanlar için bir kap su koyulmamışsa koyulmasını sağlayın.

Ayrıca yaban hayvanları için su yalakları yaptırılabilmektedir. Sokaklarda yaşayan dostlarınız için de ayrıca evinizin kapısının önüne bir kap su koymayı ihmal etmeyin.

Haçiko

Haçiko yani Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği, toplum içerisinde hayvan sevgisi bilincini geliştirmek, hayvan hakları konusunda yapılan hak ihlallerinin önlenmesini sağlamak ve bu amaçlar doğrultusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesini sağlamaktır. Sahipsiz olan sokak hayvanları başta olmak üzere diğer tüm hayvanların öncelikli yaşam haklarını ve rafahlarını sağlamaya yönelik çalışmalara yapılmaktadır.

Doğal hayatlarından uzaklaşmış olan veya uzaklaştırılmış olan hayvanları korumak ve bu hayvanları doğal olan yaşam alanları içerisine geri kazandırmak, yardıma muhtaç olan hayvanların bakımlarını yaparak tedavi edilmelerini sağlamaktır. Kamuoyunun ilgisini bu hayvanlar üzerine çekmek ve insanlar ile aynı dünyayı paylaşan insanlar ile hayvanlar arasında olan bütünlük bilincini topluma kazandırmak amacında olan bir dernektir, Haçiko.

haçiko

Haçiko derneği, İstanbul’da ring seferleri yapmakta olan ve gerekli olan durumlarda 7 gün 24 saat hizmet veren ve Peugeot otomobil firması tarafından sağlanmış olan bir araca da sahiptir. Bu araç ile birlikte gün aşırı olarak AVM’lerde, lokanta ve restoran gibi yerlerden yiyecekler toplanmaktadır. Bu toplanan yiyeceklerin ise barınaklara ulaştırılması sağlanmaktadır.

Yine Peugeot otomobil firması tarafından sağlanan araç ile mevcut olan stoklar doğrultusunda ve hayvan sever kişilerin yapmış oldukları bağışlar ile acil durumlar doğrultusunda ilgili yerlere yönlendirmeler yapılmaktadır. Yapılan bu yönlendirmeler sayesinde Bolluca ormanı, deprem sonrasında Van bölgesi ve buna benzer yerlere öncelikli ve acil olarak ilk ihtiyaç olan erzaklarında ulaştırılması sağlanmaktadır.

Haçiko firmasının Türkiye’de hizmet veren birçok diğer firmalar ile de ortak yürütmekte olduğu projeler bulunmaktadır. Filli Boya ile birlikte ortak yürütülen bir projede birçok hayvan barınağının boyanması sağlanmıştır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın