Güneş Enerjisi ile Çalışan Araba

güneş panelli araba
Yazan Ekolojist

Güneş Enerjisi ile Ulaşım

Güneş enerjisinin pek çok alanda kullanıldığı ve bitmeyen bu enerjiden insanların farklı farklı ihtiyaçlarını karşıladığını söyleyebiliriz. Yaşanan gelişmeler dünyada canlıların ihtiyaçlarının değişmesine neden olduğundan, kullanılan enerji kaynaklarının da farklı alanlara yayılması oldukça normaldir. İnsanların bitmek tükenmeyen arayışlarının olması, bunların giderilmesi açısından yeni buluşlara neden olmuştur.

güneş enerjisi ile çalışan araba

Yenilenebilir enerjiye olan ihtiyacın farkında olan üreticiler güneş enerjili ürünler üretmeye odaklanmıştır.

Güneş enerjisi ile çalışan araba üretimi de bu ihtiyaçlardan kaynaklanmıştır. Günümüzde diğer enerji kaynaklarının, petrol rezervlerinin hem stratejik önem taşıması hem de bu sektörde maliyetinin olması gibi nedenlerden farklı buluşlar söz konusu olmuştur. Ulaşımın çok büyük bir ihtiyaç olması, hem yenilenebilir hem de bitmeyen bir enerji kaynağı ile ulaşımın sağlanmasını getirmiştir.

Tıklayın: Tamamen Güneş Enerjisi ile Çalışan Otomobiller Geliyor!

Yaşanan gelişmeler ile çevreler büyümüştür; yani insanların bir yerden bir yere gitme gereksinimi oldukça artırmıştır. Bunun uygun maliyette olması, bitmeyecek bir enerji ile garanti altına alınması gibi sebepler ile ulaşımın güneş enerjisi ile gerçekleşmesi sağlanmıştır.

güneş enerjili araba

Araba Güneş Enerjisi ile Nasıl Çalışır?

Arabanın güneş enerjisi ile çalışması, temel anlamda enerjinin büyük bir kısmının Güneş’ten karşılanması anlamına gelmektedir. Farklı malzemeler ile çalışma şekli açısından farklılıklar olsa da; güneş enerjisi ile çalışan arabalar temelde aynı şekilde çalışmaktadır. Güneş enerjisi ile çalışan arabaların bu enerjiyi saklaması ve hareket enerjisine dönüştürmesi için güneş panelleri, motor, akü, sürücü bölümü alanlarından oluşacak şekilde bir üretim yapılmaktadır. Güneş panelleri güneşin soğurulması, enerjinin bu kullanım için depolanmasını sağlar. Bu en önemli işlev olarak görülebilir.

Tıklayın: Evovelo, Güneş Enerjisi ile Çalışan Araba Üretti

Teknolojinin gelişmesi ile bu enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi çok daha verimli bir şekilde gerçekleşmektedir. Fakat güneş enerjisinin ulaşımda kullanılmasında kısıtlı bir ulaşım aracı olduğundan çok daha verimli panellerin kullanılması gerekmektedir.

Güneş enerjisi ile çalışan araba üretimi için bir diğer gereksinim motordur.  Çünkü tutulmuş olan bu enerjinin mekanik enerjiye dönüşmesi şarttır. Çeşitleri vardır ancak genel amaç; enerjinin mekanik enerjiye dönüştürülmesidir. Akünün olması ise fazla olan enerjinin depolanması olarak düşünülebilir.

Olmazsa olmaz denilebilecek olan bu parça; enerjinin soğurulmasından sonra, gerekli alanlarda kullanılması için enerjiyi geri verme özelliğine de sahiptir. Enerjinin verilmesi ise akünün içindeki malzemelerden kaynaklanmaktadır.

panasonic güneş enerjili araba

Kurşun-asi akü, lityum-iyon akü, lityum-polimer akü gibi malzemelerinde farklılık gösteren; ancak işlevi aynı olan çok çeşitli aküler vardır. Bu araçlar sayesinde enerjinin tutulması ve mekanik enerjiye dönüştürülmesi, sonrasında bir sürücü tarafından arabanın ulaşım için kullanılması mümkün olmaktadır. Sürücü bölümü ise yarış arabalarında olduğu güvenlik açısından elektronik bir aksama sahiptir. Hız göstergesi ve akım ölçümü gibi araçlar bu alanda bulunmaktadır.

Türkiye’de Güneş Enerjisi ve Ulaşım

Güneş enerjisinin kullanımının olduğu alanlardan olan ulaşım, Türkiye’de oldukça yenidir. Bu alanda çalışmalar sürmektedir ve üniversiteler enerjinin bu yönde kullanılması açısından çalışmalar yapmaktadır.

Çeşitli denemeler söz konusudur ve bu denemelerde ön plana çıkmış olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin üretmiş olduğu arabadır. İTÜ ekibinin üretmiş olduğu Aruna isimli araba, ulaşımın maliyetinin oldukça düşürüleceği şekilde tasarlanmıştır.

aruna

Bu araba ile 70 kilometre hızla, 5TL’ye 500 km yol gidilmesi sağlanmıştır. Güneş enerjisi ile çalışan araba, oldukça ucuza mal edilmiş olan bir ulaşım olarak görülebilir. Ayrıca güneş enerjisinin faydaları ile birlikte, ulaşım gibi büyük bir ihtiyacın bu şekilde karşılanması oldukça önemlidir.

Güneş enerjisinin doğaya herhangi bir zararının olmaması ve doğada bitmeyen, birçok ülkenin yararlanabileceği şekilde olduğundan herhangi bir stratejik kullanıma sebep olmayan bir kaynaktır. Bu sebeple bu alandaki gelişmeler ülkeler için oldukça önemlidir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

2 Yorum

  • Arkadaş birisi şunu söylesin artık. Konya’da sadece elektrikle yol alabilmek için brüt 250 kglık bir aracı 80 km saat hızla hareket ettirmek için minimum kaç metrekare monokristal panel gerekir.