Dünya’nın İlk Hidrojen ile Çalışan Treni Üretildi

Yazan Ekolojist

Çevre bilincinin artmasıyla beraber çevre dostu yenilikler buluşlar hızla devam ediyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının makine ve projelerde daha sık kullanılıyor olması oldukça sevindirici bir haber. Teknolojinin ve bilimin gelişmesiyle beraber artık hiçbir yenilik imkânsız değildir. Çevre dostlarının çok seveceği bir buluş yapıldı. Fransız markası Alstom tarafından hidrojen ile çalışan ilk tren üretildi. Hidrojeni yakıt olarak kullanmak daha önce yapılmış bir projeydi. Hidrojen ile çalışan arabalar taşıtlar vardı, fakat hidrojen ile çalışan tren ilk kez üretildi. Hidrojen ile çalışan tren şimdilik 300 yolcu taşıyabiliyor.

Fransız markasından çıksa da tren ilk kez Almanya’da çalışmaya başladı. Treninin hızı 140 kilometre ve dolu olduğu takdirde 960 kilometre boyunca yol gidebiliyor. Trenin bünyesinde bulunan yakıt hücrelerinde oksijen ve hidrojen karıştırılarak elektrik üreten, ürettiği enerjiyi depolayan bir mekanizmaya sahip. Hem kendi yakıtını enerjisini üretiyor hem de çevreye zarar vermeden yolculuk yapıyor. Geleceğin bir numaralı araçlarından biri olan hidrojen ile çalışan tren, ilerleyen zamanlarda daha çok üretilecek. Geleceğin ulaşım aracı olarak kullanılacak. Çevreye zarar vermemesi ve fosil yakıtların kullanılmaması ile daha yaşanılabilir bir çevreyi sunuyor.

Tren Sayıları Artacak!

Almanya hidrojen ile çalışan treni oldukça sevmiş olsa gerek, hidrojen ile çalışan tren sayısını arttırmak istiyor. Almanya’nın planına göre bu trenlerin sayısını 14 e kadar çıkarmak istiyor. Ülkesini ve geleceğini düşünen Almanya gibi diğer ülkelerin de bu tür çevre dostu ulaşım araçlarına yatırım yapmalarını bekliyoruz. Hidrojen ile çalışan trenin değeri ise 81 milyon avro olarak konuşuluyor. Hidrojen ile çalışan trenin bir diğer artı özelliği ise sürekli kullandığımız trenler gibi ses kirliliğine sebep olmuyor. Tren oldukça ses kirliliğine ve sıfır emisyona sahiptir. Almanya’nın kullanmaya başladığı bu tren Almanya’nın Aşağı Saksonya bölgesinde kullanılması kararlaştırıldı. 100 kilometrelik bölgede ilk hidrojen ile çalışan tren kullanıma açık olacak. Almanya 2021 yılına kadar hidrojen ile çalışan tren sayısını arttıracak. İleriyi görebilen Almanya gibi diğer ülkelerin de en kısa zamanda hidrojen ile çalışan trene yatırım yapması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın