Evovelo, Güneş Enerjisi ile Çalışan Araba Üretti

güneş enerjili araba

İspanya menşeili şirket Evovelo, güneş enerjisi ile çalışan arabasını tanıttı. Bu araba, üzerinde bulunan güneş panelleri, düşük enerji kullanımı ve bisiklete benzer pedalları ile dikkat çekiyor. Şirket arabaya Mö ismini vermiş, 3 tekerlekli bisiklete benzeyen bu araba çevresel etkilerini azaltmak isteyen kullanıcılar için sürdürülebilir bir çözüm sunuyor.

güneş panelli araba

Sürdürülebilir malzemelerden üretilmiş olan Mö, mevcut elektrik kapasitesi ile 50 kilometreye (31 mil) kadar yol alabiliyor, hızı ise 45 Km/h (yaklaşık 30 mil/saat) . Aracın çatısına yerleştirilen güneş panelleri, araçta bulunan 1000Wh’lık bataryayı hızlı bir şekilde şarj edebiliyor.

Okuyun: Güneş Enerjisi İle Çalışan Ürünler

Bir saatlik güneş enerjisi ile 5-10 kilometre yol kat edebilecek enerji depolanacağı dolayısıyla aracın 3-4 saat içinde şarj olacağı belirtiliyor. Küçük ve çevreci bu araç kısa yolculuklar için ideal.

Olası aksaklık veya enerji kesintisi durumunda yolda kalmamak adına araca pedallar yerleştirilmiş. Bu sayede aracı  bisiklet gibi kullanmak da mümkün. Rejeneratif fren sistemi ile de ekstra enerji depolamak üzere tasarlanmış.

güneş paneli teknolojileri

Rejeneratif fren sisteminde hareket, elektrikli bir araçta kablolardan geçen elektriğe bağlı olarak, hareketli bir parçadaki mıknatısları iten bir manyetik alan yaratarak sağlanır. Frenleme sırasında bu işlem ters çevrilirse, mıknatıslar bobinlerin içerisinde elektrik enerjisi üretir ve daha sonra bu enerji depolanabilir.

140 cm genişliğinde, 200 cm uzunluğunda ve 130 cm yüksekliğindeki boyutları ile park sorunu yaratmayan Mö, ön tarafında iki yetişkin ve arkada iki çocuğun oturabileceği büyüklükte. Mö’nin tam donanımlı aydınlatma sistemi, emniyet kemerleri, yan darbe koruması ve diğer güvenlik özellikleri ile çevre dostu bu araçta rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz.

evovelo güneş paneli

Aracın aküsü ev, ofis veya bir garajdaki elektrik prizine erişebilecek her yerde çıkartılabilir ve şarj edilebilir. Evovelo’nun yeni prototipi Malaga, İspanya’da resmi olarak tanıtıldı.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.