Pasif Ev Kavramı Hakkında Merak Edilenler

Yazan Ekolojist

Almanca  “Passivehausen” sözcüğünden gelen pasif ev, ekonomik, çevre dostu, enerji verimli ve konforlu bir standart bir yapıdır. Bu standart, 1991 senesinde geliştirilmiştir ve uluslararası eneji standartları arasında en başta gelmektedir. Pasif ev sertifikalandırma işlemi Almanya Darmstadt Pasif Ev Enstitüsü tarafından yapılmaktadır. Pasif ev örnekleri dünyada 50.000’in üzerindedir. Ancak en iyi örnekleri ise Avusturya ve Almayada bulunmaktadır.

Türkiye’de maliyeti ve inşaat süresi nedeniyle fazla inşa edilmemektedir. Bu konunun uzman kişileri, Türkiye’de pasif ev kullanımının, kısa sürede inşa edilmesinden dolayı harcanan malzeme ve zamandan tasarruf sağladığı için artacağını söylemektedirler.

Benzer: Türkiye’de İlk Defa Pasif Ev ile Enerji Tasarrufu

Pasif Evin Tasarım Özellikleri 

Pasif evlerin özellikleri ise,

  • Yüksek miktarda yalıtım sağlaması,
  • Yalıtımı yüksek pencere ve kapı sistemlerinin kullanılması,
  • Bina kabuğunun ( dış yüzeyinin) hava sızdırmaz özelliğinin bulunması,
  • Verimi yüksek ısıyı geri kazandıran havalandırma sisteminin olması,
  • Geri dönüştürülebilir enerji entegrasyonunun bulunmasıdır.

Pasif Evin Projelendirme Ve İnşaatı

Pasif yapı standartlarına uygun proje yaratmak, uzun ve zor bir süreçtir. Pasif bina uygulamacısının bu konu hakkında bilinçli ve deneyimli olması, bu süreci hızlandırabilir. Yeni pasif yapı inşaa etmenin yanında, mevcut yapıları da iyileştirilerek de uygulanabilir. Fakat eski yapı iyileştiriken oluşan olumsuzluklar sebebi ile 2012 senesinde Pasif Ev Enstitüsü, iyileştirme projelerinde enerji verimliliği standardı olarak EnerPhit’i oluşturmuştur. EnerPhit ise eski yapının PHPP programı ile enerji tüketiminin, mimari, elektrik ve proje çizimlerinin Pasif Ev Enstitüsü’ne modellenmesi şarttıdır.

Pasif Binaların Avantajları  

Pasif binalar, diğer binalara oranla daha az miktarda enerji ile soğutma ve ısıtma yapabildiği için %90 oranında enerji tasarrufu sağlamaktadır. Pasif evler, ısıtma ve soğutma için metrekarede 15 kilowatt saat enerji harcamaktadır. Ayrıca ısıtma,soğutma, elektrik aydınlatma ve havalandırma tüketimini kapsayan premier enerji için120 kilowat saat enerji harcamaktadır. Pasif evler, enerji verimliliğinin en temel noktasını oluşturmaktadır. Pasif yapılar, geri dönüşümlü havalandırma sistemiyle yapı içine devamlı temiz hava sağladığından, binada yaşayan kişilerin konforunu da arttırmaktadır.

Uzmanlara göre pasif evler, bu özelliklerinden dolayı 21. yüzyılda daha çok tercih edilecektir. Türkiye’de pasif ev çalışmaları ise 2012 senesinden bu yana Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği (SEPEV) tarafından desteklenmektdir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın