Shell’den Enerji Alanında Yeni Adım

Yazan Ekolojist

Shell petrol alanında dünyanın dev şirketlerinden birisi. Türkiye’de de birçok istasyonu bulunan Shell birçok insan tarafından tercih ediliyor. 1833 yılında kurulan şirket şuanda dünyanın dev şirketlerinden birisidir. Hollanda menşeili şirket kurulduğu günden bu güne kadar birçok aşama kaydederek yükselmiş ve artık yüksek kalitede yakıtlar üreten ve birçok kişi tarafından tercih edilen bir firma olmuştur. Kuruluş hikâyesi de oldukça ilginç olan Shell ilk olarak deniz kabukları satarak piyasaya girmiştir. Daha sonra sahibinin yaptığı atılımlar sayesinde piyasada söz sahibi olmuş ve petrol alanında ilerlemiştir.

 

Herkes İçin Yenilenebilir Enerji

Fosil bir yakıt olan petrol ile kazanç sağlayan Shell kendi alanı dışında farklı yatırımlar yapmaya devam ediyor. Öncelikle 2009 yılında ortaya atılan ve sonrasında askıya alınan yatırım planı 2013 yılına gelindiğinde tekrar devreye sokuldu. Birçok farklı yenilenebilir enerji kaynağının olduğu sektörde Shell en çok tercih edilen kaynaklardan birisine yatırım yapmayı tercih edecek.

Shell İçin Birçok Seçenek Var

Birçok yenilenebilir enerji kaynağı bulunuyor. Bunlar güneş, jeotermal, rüzgâr, dalga sayılabilir. Güneş enerjisi bilindiği üzere güneş enerjisi panelleri ile sağlanıyor. Ek olarak bunun yanında güneş pilleri gibi yapılar ile de üretim sağlanıyor. Dalga enerjisi yeni bir enerji türü sayılabilir. Özellikle sahil ülkelerinde kullanılmaya başlanan bu tür enerji ile kıyıya vuran dalganın enerjisinden faydalanılıyor. Rüzgâr ise rüzgâr türbinleri sayesinden elde ediliyor. Jeotermal enerji ise kaynağın yeterli olması halinde sıcak su buharından faydalanılarak üretiliyor.

Shell Onu Seçti

Shell güneş enerjisinden faydalanmayı hedefliyor. Yapılan açıklamada güneş enerjisinin gelecek yıllarda büyük önem kazanacağından ve Shell’in bu yüzden güneş enerjisinden faydalanmayı hedeflediği belirtildi. Ayrıca yapılan açıklamada 2030 yılına kadar güneş enerjisinin ve doğalgazın ana enerji kaynağı olacağı bu yüzden yatırımın da güneş enerjisine yapılacağı belirtildi. Yapılacak yatırımın ABD merkezli bir şirkete olacağı gelen bilgiler arasında. Silicon Ranch adlı şirkete yatırım yapacak olan Shell bu şirketten yüzde 44’lük bir pay alacak. Bu sayede yenilenebilir enerji alanına bir adım atacak olan şirketin ilerleyen günlerde yatırımlarına devam etmesi bekleniyor. Shell şirketinin rakipleri olan Total ve BP de bu alanda çeşitli çalışmalar yürüterek boş durmuyorlar. Tüm şirketlerin bu alana yönelmesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın