Oslo’da Net Sıfır Emisyon Alanı Kuruluyor

Yazan Ekolojist

Bjarke Ingels Group ve A-Lab, Norveç’in başkentinde tahmini 150.000 bilim insanı, öğrenci ve girişimciden oluşan yenilenebilir enerjiye geçiş için inovasyon ortamı sağlayacak ülkenin yeni bir inovasyon bölgesi olan Oslo Science City’nin tasarımlarını tanıttı.

Bölge, yenilenebilir enerji ve döngüsel ekonomi ilkeleriyle çalışan net sıfır emisyonlu bir alan olmanın yanı sıra geliştirme ve işletme aşamasında sıfır emisyonlu çözümler sağlamayı hedefliyor.

Oslo Science City halihazırda 300 start-up şirkete, yaklaşık 7.500 araştırmacıya ve 10.000 hastane çalışanına ve 30.000 öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Yeni 1,4 milyon m2 master plan, Oslo’nun 2045 yılına kadar %22’lik inovasyon bölgelerini genişletme ve sakinlerini yaklaşık 1,6 milyona çıkarma yolunda ilk adım olarak arsaya eklenecek.

Oslo Science City, bölgedeki biyokütle miktarını artırarak verimli arazi kullanımı ve yoğunlaştırmanın bir arada olduğu planlamaya bütünsel bir yaklaşım geliştirmeyi amaçlıyor. Master planda çevre dostu binalar, ilçe boyunca yeni yeşil ve yoğun bitkilendirilmiş koridorların yardımıyla iklim uyum çözümleri, tüm mahallede yaygın ağaç dikimi, emisyonsuz hareketlilik, enerji verimliliği ve döngüsel ilkeler yer alacak.

Oslo Bilim Şehri tasarımı, yaşamak, çalışmak ve bilgi paylaşmak için yeni alanlar aracılığıyla bölgenin çeşitliliğini genişletirken mevcut toplulukları ve mahalleleri güçlendirmeyi ve geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Oslo Bilim Şehri’nin kimliğini ortaya çıkarmak için ana planın unsurları, sokaklara açılan ve ilgi çekici bir kentsel ortam yaratan çok işlevli binaları ve alanları karşılayan sürekli bir döngüde birbirine bağlanmış.

Oslo Bilim Şehri sadece çevre dostu binaları değil, aynı zamanda merkezden geçen yeşil bir koridoru, kapsamlı ağaç dikimi ile emisyonsuz mobilite çözümlerini de içerecek.

Plan, mevcut ve gelecekteki faaliyetlere dayalı dört tematik alan içermektedir:

2026 yılına kadar Norveç’in en büyük Yaşam Bilimleri binası ve  2026 yılına kadar tamamlanması hedeflenen Oslo Kanser Kümesinin genişletilmesini içeren Sağlık ve Yaşam Bilimleri,

İklim, Enerji ve Çevre; ülkenin önde gelen araştırma, enerji ve su enstitüleri arasında araştırma ve yenilik için bir kampüs ve bir güç merkezi kurmak,

Yapay zeka, makine öğrenimi ve robotiği araştıran bilişim kuruluşları, üniversiteler ve araştırma konsorsiyumları arasındaki işbirliklerini teşvik eden Dijitalleşme ve Hesaplamalı Bilim,

Demokrasiyi ve demokratik kurumları güçlendirmeye yönelik tehditler ve çözümler hakkında yeni bilgilerin geliştirileceği Demokrasi ve Kapsayıcılık.

İnovasyon bölgesi BIG, A-lab, mobilite uzmanları CIVITAS, tasarım topluluğu COMTE BUREAU ve danışmanlar THE BUSINESS OF CITY OF CITY’den Dr. Tim Moonen ve MENON ECONOMICS’ten Leo Grünfeld tarafından geliştirildi.

karbon emisyonsuz şehir

oslo bilim şehri

oslo sıfır emisyon

oslo science city

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi