Enerji Tasarrufu Nedir, Nasıl Yapılır?

enerji tasarrufu nedir
Yazan Ekolojist

Enerji tasarrufu, bu günlerde daha çok duyduğunuz kelimelerden biri. Ne yazık ki, duyacağınız birçok alan, gerçek enerji tasarrufu ile hiçbir ilgisi olmayan reklam pazarlama ürünleri veya yaşam tarzı alışkanlıklarında olacaktır. Gerçek enerji tasarrufu tekniklerinin ne olduğunu öğrenmek için, enerji tasarrufunun gerçek anlamda ne demek olduğunu anlamaya başlamalısınız.

Enerji Tasarrufu Nedir? 

İçindekiler

Üretimde, günlük hayatta ve iş gücümüzde herhangi bir kısıtlamaya gitmeden enerjiyi en etkin ve en verimli şekilde kullanmak enerji tasarrufu olarak adlandırılmaktadır.

Bir başka deyişle enerji tasarrufu, doğayı, çevreyi korumaya katkıda bulunmamızı ve hem kendi ekonomimize hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmamızı sağlayan bir yöntemdir.

Enerji Tasarrufunu Anlamak

Enerji tasarrufu, sınırlı kaynakları olabildiğince uzun süre sürdürmekle ilgili değildir; bu, sonunda enerji kaynakları tükenene kadar bir krizi uzatmaktan başka bir şey yapmadığınız anlamına gelir. Tasarruf, sınırlı bir arza olan talebi azaltma ve bu arzın kendisini yeniden inşa etmeye başlamasını sağlama sürecidir. Çoğu zaman bunu yapmanın en iyi yolu, kullanılan enerjiyi alternatif bir kaynakla değiştirmektir.

Fosil yakıtlar söz konusu olduğunda enerji tasarrufu, yaygın olarak kullanılan petrol sahalarının tamamen boşaltılmaması için Dünya’nın arzından yararlanmanın yeni yollarını bulmayı da içerebilir. Bu bir gecede gerçekleşen bir süreç değildir; doğal kaynakları yenilemek için, doğanın iyileşmesine izin vermek için 100’ü aşkın yıl boyunca arz üzerindeki fazla talebi kaldırmak gereklidir.

Enerji tasarrufu denilince akla gelen bir diğer kavram ise enerji verimliliği olacaktır. Bu iki kavram birbiri ile ilişkili fakat kesinlikle aynı anlamda değildir.

Enerji tasarrufu, mevcut enerjinin daha az kullanılmasını sağlamaya yarayan davranış iken enerji verimliliği aynı fonksiyonu gerçekleştirmek için daha az enerjiye ihtiyaç duyan teknoloji ve yazılımların geliştirilmesi veya kullanılmasını ifade eder.

Enerji Verimliliği Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, enerji verimliliği aynı işi yapmak için daha az enerji kullanmak ve bu süreçte enerji faturalarını ve kirliliği azaltmak anlamına gelir. Birçok ürün, ev ve bina, verimsizlikler ve enerji israfı nedeniyle gerçekte ihtiyaç duyduklarından daha fazla enerji kullanır. Enerji verimliliği, enerji israfını ortadan kaldırmanın ve enerji maliyetlerini düşürmenin en kolay yollarından biridir. Ayrıca iklim değişikliğiyle mücadele etmenin, soluduğumuz havayı temizlemenin, ailelerin bütçelerini karşılamalarına ve işletmelerin kârlılıklarını iyileştirmelerine yardımcı olmanın en uygun maliyetli yollarından biridir.

Enerji Verimliliği Örnekleri

Enerjinin kullanıldığı her alanda verimliliği artırmak için bir fırsat mutlaka vardır. Enerji tasarruflu ampuller gibi bazı ürünler, aynı miktarda ışık üretmek için daha az enerji kullanır. Diğer ürünler enerjiyi doğrudan kullanmazlar, ancak bir evin veya binanın (ısı yalıtımı veya pencereler gibi) genel verimliliğini ve konforunu artırırlar.

Ampuller

ENERGY STAR etiketine sahip bir LED ampul, aynı aydınlatmayı sağlarken akkor ampulden %70-90 daha az enerji kullanır.

led ampul

Led Ampul

FİYATLARI GÖSTER

Pencereler

ısı yalıtım filmi

Enerji tasarruflu pencereler, ısı alışverişini ve hava sızıntılarını azaltan malzemelerden yapılmıştır; bu, bir alanı ısıtmak veya soğutmak için fazla enerjiye ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir.

Yine enerji tasarrufu sağlamak amacıyla pencerelere yerleştirilecek Pencere İzolasyon Yalıtım Filmi ile eski veya yeni tip pencereler için izolasyon ve yalıtım sağlayabilir, kışın sıcaklığın dışarı çıkmasına engel olabilir ve doğalgaz faturalarınızı hafifletebilirsiniz.

Pencere İzolasyon Yalıtım Filmi

FİYATLARI GÖSTER

Yalıtım

Tavan arasına daha fazla yalıtım eklemek, kışın içerideki sıcak havanın kaçmasını önler. Yazın ise sıcak havayı dışarıda tutar. İyi bir yalıtımla, evinizi kışın sıcak, yazın ise serin tutmak için fazla enerji harcamanıza gerek kalmayacak.

çatı yalıtım malzemeleri

Çatı Yalıtım Malzemeleri

FİYATLARI GÖSTER

Akıllı Termostatlar

Akıllı termostatlar, sıcaklık tercihlerinizi öğrenerek evinizde ısıtma ve soğutmayı kontrol eden ve siz uykudayken veya dışarıdayken enerji tasarrufu sağlayan sıcaklıkların otomatik olarak ayarlanmasını sağlayan Wi-Fi özellikli cihazlardır. Boş bir evi ısıtmak veya soğutmak için para harcamayarak enerji faturalarınızı düşürmenize yardımcı olabilirler.

enerji tasarrufu

Akıllı Termostat

FİYATLARI GÖSTER

Bilgisayar Güç Yönetimi

Bilgisayarlar, kullanılmadıklarında otomatik olarak düşük güçte “uyku” moduna girecek şekilde ayarlanabilir.

Enerji Tasarruflu Kettle ve Çay Makinesi

Otomatik kapanma ve sürekli sıcak tutmayı sağlayan çift rezidans sistemiyle sürekli enerji tasarrufu sağlayan bir kettle ve çay makinesi mutfaklarınızda enerji tasarrufu etmenizi sağlayabilir.

enerji tasarruflu kettle

Enerji Tasarruflu Kettle ve Çay Makinesi

FİYATLARI GÖSTER

Enerji Verimliliği Çevreyi Korur

Çoğu ışık anahtarı ve prizi, yakındaki elektrik santrallerinden elektrik çeker. Bu santraller tipik olarak doğal gaz ve kömür gibi fosil yakıtları yakar. Yanan fosil yakıtların bir yan ürünü, iklim değişikliğine katkıda bulunan karbondioksit gibi sera gazlarının salınımıdır.

Bu santral emisyonları ayrıca sağlıksız havaya yol açan nitrojen oksitler, kükürt dioksit ve partikül madde gibi diğer zararlı hava kirleticilerini de içerir.

Fosil yakıtlar ayrıca genellikle fırınlar ve kazanlar gibi binalarımızı ısıtmak ve su ısıtmak ve yemek pişirmek için doğrudan yakılır. Bu, evinizdeki iç hava kalitesini etkileyebilir ve dış hava kirliliğine katkıda bulunabilir.

Enerjiyi daha verimli kullanarak, sera gazı emisyonlarının ve diğer hava kirliliğinin azaltılmasına, iklim değişikliği tehdidiyle mücadeleye ve sağlığımızın ve çevrenin korunmasına yardımcı olabiliriz.

Enerji Verimliliği Para Tasarrufu Sağlar

Enerji verimliliği, enerji kullanımını azaltarak aylık enerji faturalarını azaltır ve enerjiyi işletmeler ve aileler için daha uygun maliyetli hale getirir. Enerji açısından verimli bazı ürünlerin satın alınması diğer seçeneklere göre daha maliyetlidir, ancak genellikle uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar. Örneğin, enerji tasarruflu bir elektrikli ısı pompalı su ısıtıcısı, standart bir elektrikli su ısıtıcısından daha pahalı olabilir, ancak enerji tasarrufu, ekipmanın ömrü boyunca verilen farkı fazlasıyla karşılar.

Enerji Tasarrufu Neden Önemlidir?

Enerji tasarrufu olmazsa dünya doğal kaynaklarını tüketecektir. Bazı insanlar bunu bir sorun olarak görmezler çünkü gerçekleşmesi on yıllar alacaktır ve doğal kaynak ortadan kalktığında bir alternatif olacağını öngörürler; tükenme aynı zamanda, daha sonra hayatın geri kalanını etkileyen muazzam bir yıkıcı atık ürün yaratma anlamına gelir.

Enerji tasarrufu teknikleriyle amaç, talebi azaltmak, kaynakları korumak ve yenilemek, alternatif enerji kaynakları geliştirmek ve kullanmak ve önceki enerji süreçlerinden kaynaklanan hasarı temizlemektir.

Pratik Enerji Tasarrufu Yöntemleri

Aşağıda, genel karbon ayak izinizi azaltmanıza ve uzun vadede enerji tasarrufu etmenize yardımcı olabilecek 15 enerji tasarrufu yöntemi bulunmaktadır.

1.Ampullerinizi Değiştirin

karbon salımını azaltma

Eğer hala kullanmıyorsanız ampullerinizi, enerji tasarruflu kompakt floreasn ampuller (CFL) veya LED ampuller ile değiştirin. LED ampul kullanarak, ampul ömrü boyunca 600 kg karbondioksit salımını önlemiş olursunuz. Bu ampuller ile yalnızca enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uzun ömrü sayesinde paradan da tasarruf edersiniz.

Led Ampul
FİYATLARI GÖSTER

Araştırmalar, ABD’deki her evin LED ampullerine geçtiğinde, aydınlatma için harcanan elektriğin yarı yarıya düşeceğini gösteriyor.

2. Oda Sıcaklığını Düşürün

Oda sıcaklığındaki hafif bir düşüş bile, (yalnızca bir veya iki derece) büyük enerji tasarrufu sağlayabilir. İç ve dış sıcaklık arasındaki fark ne kadar fazlaysa, oda sıcaklığını korumak için o kadar fazla enerji tüketir. Bunu yapmanın daha akıllı ve daha rahat bir yolu programlanabilir bir termostat satın almaktır.

enerji tasarrufu

Programlanabilir Termostat
FİYATLARI GÖSTER

3. Hava Sızıntılarını Düzeltin

Uygun yalıtım, size daha pahalıya mal olabilecek hava sızıntılarını giderir. Kış aylarında, uygun yalıtımınız yoksa çok fazla ısı açığa çıkarıyor olabilirsiniz. Bu sızıntıları kendiniz giderebilir veya sizin için yapması için bir enerji uzmanını arayabilirsiniz.

4. Maksimum Gün Işığını Kullanın

Gündüz ışıkları kapatın ve mümkün olduğunca gün ışığını kullanın. Bu, yerel elektrik şebekesi üzerindeki yükü azaltacak ve uzun vadede size önemli miktarda para tasarrufu sağlayacaktır.

5. Enerji Denetimi Yaptırın

Ev enerji denetimi, evinizde enerji kaybı alanları ve bunların üstesinden gelmek için hangi adımları atabileceğinizi belirlemenize yardımcı olan bir süreçten başka bir şey değildir. Bu enerji uzmanları tarafından verilen ipuçlarını ve önerileri uygulayın, bu sayede aylık elektrik faturanızda bir miktar düşüş görmeniz mümkün.

6. Enerji Açısından Verimli Aletleri Kullanın

Elektrikli aletler almayı planlarken, Energy Star derecesine sahip bir tane satın almayı tercih edin. Energy Star derecesine sahip enerji verimli cihazlar daha az enerji tüketir ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Başlangıçta size daha pahalıya mal olabilirler, ancak bu sizin için uzun vadede geri dönecek iyi bir yatırımdır.

7. Daha Az Araç, Daha Fazla Yürüme ve Araç Paylaşımı

Yine bir başka enerji tasarrufu tekniği daha az araba kullanmak ve daha çok yürümek. Bu sadece karbon ayak izinizi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda yürümek iyi bir egzersiz olduğu için sizi sağlıklı tutar. Ofise araba ile giderseniz ve meslektaşlarınızın çoğu yakınlarda kalıyorsa, onlarla araba paylaşımı yapmayı deneyin. Bu sadece yakıta harcadığınız aylık faturanızı düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda sizi sosyal olarak daha aktif hale getirecektir.

8. Kullanımda Değilken Aletleri Kapatın

Kahve makineleri, boş yazıcılar, masaüstü bilgisayarlar gibi elektrikli cihazlar, kullanılmadıkları zaman bile elektriği kullanmaya devam ediyor. İhtiyacınız yoksa hemen kapatın.

9. Bitki Gölgeli Peyzaj

Evinizin dışındaki gölgeli peyzaj, onu sıcak ve güneşli günlerde yoğun ısıdan, kış mevsiminde ise soğuk rüzgarlardan koruyacaktır. Bu, yaz sezonunda evinizi serin tutacak ve yıl sonunda tasarruf edilen enerji miktarını hesapladığınızda sonunda büyük tasarruflara dönüşecektir.

10. Enerji Verimli Pencereler

Evlerimizde kurulu olan eski pencerelerden bazıları enerji açısından verimli değildir. Çift camlı pencereler tek bölmeli pencerelerden çok daha iyidir. Doğru panjurları seçmek de elektrik faturalarınızdan tasarruf sağlayabilir.

11. Bisikletler Sizin En İyi Arkadaşınızdır

karbon ayak izini azaltma yöntemleri

Evet, bisikletler enerji tasarrufu sürecinde bize çok yardımcı olabilir. Bisikletler manuel olarak sürüldüğünden ve hiçbir şekilde enerji kullanmadığından, ancak insan gücü olduğundan, bisikletler tam anlamıyla en iyi arkadaşınızdır. Sağlığınızın bilincindeyseniz, kazancınızın iki kat arttığını bilirsiniz.

Bisikletle bir yerden farklı bir yere gitmeyi seçerek, sadece çevreyi kurtarmak için üzerinize düşeni yapmıyorsunuz, aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşam tarzı için çabalıyorsunuz.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, dünyanın pek çok ülkesi, bisikletin kullanımını teşvik etmek ve aynı zamanda bisiklete binenlerin güvenliğini artırmak için özel bisiklet şeritleri tasarladı.

12. Programlanabilir Termostat Satın Almak, Verilecek En İyi Karardır

Bununla yüzleşelim. Hayatımızda, hepimiz klimaya veya ısıtıcıya ihtiyacımız olmadığını bildiğimiz o anı yaşadık, ancak bu iç sesi görmezden gelecek kadar tembel olduk. Programlanabilir bir termostatla, hayat biraz daha enerji verimli hale gelir.

enerji tasarrufu

Programlanabilir Termostat
FİYATLARI GÖSTER

Programlanabilir bir termostat, siz uzakta olsanız bile sizi rahatsız etmeden gerektiğinde açılıp kapanabilir. Bu sadece maliyet tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda enerji tasarrufu konusunda üzerinize düşeni yapmanıza yardımcı olacak bir şeydir.

13. Hareket Dedektörleri Gerçek Bir Kurtarıcıdır

Hareket dedektörleri kurmak, enerji faturası bütçelerinizi azaltmanın yanı sıra enerji tasarrufu amacına hizmet etmede size çok yardımcı olabilir. Özellikle dış aydınlatma için hareket dedektörleri kurmak gerçekten yardımcı olabilir.

Bu şekilde, ayrılırken onları kapatmaktan endişelenmenize veya geri döndüğünüzde açmanız konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Hareket dedektörleri hayatınızı biraz daha rahat hale getirir.

14. Kapıları Kapatmak Enerji Tasarrufu Sağlamanın Anahtarıdır

Basit ama bir o kadar da gerçek. Kapıları hemen arkanızdan kapatmak, enerji tasarrufu yapmanın en iyi yollarından biridir. Bu, buzdolabı kapılarının yanı sıra klimanın çalıştığı odaların kapılarını da içerir. Bu sadece makineleri değil elektrik faturalarınızı da kurtarır. Ayrıca, her şeyden önce, enerjinin korunmasına doğru attığınız küçük adımdır.

15. Elektrik Tasarruf Cihazı

elektrik tasarruf cihazı

FİYATLARI GÖSTER

Elektronik cihazlarınızın kullanılmadığı zamanlarda bile enerji kullanmaya devam ettiğini biliyor muydunuz? Bir güç kaynağına bağlı oldukları sürece enerji kullanmaya devam edecekler. Bir düğmeye basarak elektronik cihazlara ve cihazlara giden tüm gücü kapatan enerji tasarrufu sağlayan bir güç anahtarı kullanarak enerji tasarrufu yapın.

Evinizde kullandığınız birçok eşya elektrikle çalışır. Bu yüzden de elektrik faturalarınız sürekli artmaktadır. Elektrik tasarruf kutusu sayesinde tüketiminiz artsa da tasarruf yapabileceksiniz. Elektrik tasarruf cihazları hem elektrikli cihazların ömrünü uzatır, hem de paradan ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlar. Üstelik bu cihazları kullanmak için karışık bağlantılara ya da elektrik ustalarına ihtiyacınız olmayacak, prize takmanız yeterlidir.

BONUS: Kurutucularınızı Olabildiğince Temiz Tutun

Kurutucunuzun lif filtresini temizlemek de çok fazla enerji tasarrufu sağlayabilir.

Diğer Enerji Tasarruf Teknikleri

Diğer birkaç enerji tasarrufu tekniği sizi şaşırtabilir. Yalıtım, ışık kaynaklarını değiştirmek, alternatif yakıtlar kullanmak ve yürümek yerine araba paylaşımı gibi pratik yöntemler olsa da, size hayatta ne yapmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi verecek olan aşağıdaki 7 temel enerji tasarrufu tekniğini mutlaka okuyun.

1. Eğitim

Eğitim, muhtemelen kullanılabilecek tüm enerji tasarrufu tekniklerinin en güçlüsüdür. Eğitim sadece insanlara enerji tasarrufunun önemini öğretmekle ilgili değildir, aynı zamanda inşaat, imalat ve diğer süreçlerde kullanılabilecek alternatif seçenekleri göstermekle ilgilidir.

2. Sıfır Enerji Dengesi

Sıfır Enerji Dengesi, yeşil yapılarda enerji tasarrufu tekniklerinden daha fazlasıdır. Bu, enerjiyi toplayıp depolayabilmelerinin yanı sıra, gerilimleri azaltmak için şebekeye alıp değiştirebilmeleri için üretim ve ticari operasyonları yeniden değerlendirme ve iyileştirme sürecidir.

3. Alternatif Güç

Hayatın birçok farklı alanında alternatif güç ve yakıt kaynaklarını kullanmaya başlayan daha fazla süreç var. Alternatif gücün kullanımı, en önemli enerji koruma tekniklerinden biridir, çünkü neredeyse tüm geçiş modelleri, mevcut süreçlerin yükseltilmesini veya daha enerji verimli modellerle değiştirilmesini gerektirir.

4. Sınır ve Ticaret Anlaşmaları

Üretim endüstrileri için tüketim ve kirliliği düzenleme ve koruma sürecinin bir parçası olarak sınır ve ticaret anlaşmaları kullanılmaktadır. Şirketlere, uzatmak için satın alabilecekleri belirli bir emisyon oranına “izin verilir”. Uzatma teklifi daha sonra projeleri telafi etmek için kullanılır. Bu, doğrudan enerji tasarrufu ile ilgili gibi görünmese de, özünde büyük ölçüde ilgilidir.

5. Azalan Talep

Dünyanın enerji kaynaklarına olan genel talebi azaltmak için çalışan çok sayıda girişim var. Bu, eğitim programlarından yeni inşaatta gerekli yalıtım türünün değiştirilmesine kadar her yerde mümkün olabilir.

6. Araştırma ve Geliştirme

Enerji tasarrufu alanındaki araştırma ve geliştirme projelerine sürekli finansman, tüketimi azaltmak için yapılabilecek değişiklikleri keşfetme ve bize modern yaşamın gerektirdiği enerjiyi sağlamak için yenilenebilir yöntemler keşfetme şeklimizdir. Dünyadaki enerji krizine bir çözüm getirme vaadini yerine getiren en değerli enerji tasarrufu tekniklerinden biri olmalıdır.

7. Güneş Enerjisine Geçiş

Güneş enerjisi, en etkili enerji kaynaklarından biridir. Özellikle tropikal bölgelerde büyük miktarlarda mevcut olan güneş enerjisi, sürdürülebilir bir enerji kaynağıdır. Güneş enerjisi hasadı için güneş panellerinin maliyeti ve bunların kurulum maliyeti gibi birkaç sınırlama olduğu doğrudur. Ayrıca bulutlu veya yağmurlu günlerde ve hatta geceleri zor bir durum olabilir.

Ancak güneş enerjisine geçiş hem çevreyi koruyacak hem de sınırlı enerji kaynaklarımızı büyük ölçüde koruyacaktır.

Enerji Tasarrufunun Türkiye Açısından Önemi

Enerji tasarrufu ve enerji verimliliği; enerji arz güvenliğinin sağlanması, dışa bağımlılık risklerinin azaltılması, çevrenin korunması ve iklim değişikliğine karşı mücadelenin etkinliğinin artırılmasının sağlanması gibi Türkiye’nin 2023 yılı ulusal strateji hedeflerinin ve enerji politikalarının en önemli bileşenlerinden birisidir.

Enerji verimliliği çalışmaları ile Türkiye’nin Enerji Yoğunluğunun (milli gelir başına tüketilen enerji) 2023 yılına kadar, 2011 yılına göre en az %20 azaltılması hedeflenmektedir.

Bununla birlikte 2017 TUİK verilerine göre; Türkiye’de nihai enerji tüketimi 51 milyon 276 bin 804 TEP (Ton Eşdeğer Petrol) olarak gerçekleşmiş ve imalat sektörü %66’lık pay ile enerji tüketiminde en büyük paya sahip sektör olmuştur.

Yani bu rakamlar bize göstermektedir ki imalat ve sanayi sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yapacağı enerji verimliliği çalışmaları kritik öneme sahiptir.

Enerji verimliliği milli hedeflere ulaşmanın yanı sıra, şirketlerin maliyetlerini düşürerek daha rekabetçi olabilmeleri açısından da kritik bir öneme sahiptir.

Kaynak: Conserve Energy Future

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi