Enerji Tasarrufu Nedir, Nasıl Yapılır?

enerji tasarrufu nedir
Yazan Ekolojist

Enerji tasarrufu, bu günlerde daha çok duyduğunuz kelimelerden biri. Ne yazık ki, duyacağınız birçok alan, gerçek enerji tasarrufu ile hiçbir ilgisi olmayan reklam pazarlama ürünleri veya yaşam tarzı alışkanlıklarında olacaktır. Gerçek enerji tasarrufu tekniklerinin ne olduğunu öğrenmek için, enerji tasarrufunun gerçek anlamda ne demek olduğunu anlamaya başlamalısınız.

Enerji Tasarrufu Nedir? 

Üretimde, günlük hayatta ve iş gücümüzde herhangi bir kısıtlamaya gitmeden enerjiyi en etkin ve en verimli şekilde kullanmak enerji tasarrufu olarak adlandırılmaktadır.

Bir başka deyişle enerji tasarrufu, doğayı, çevreyi korumaya katkıda bulunmamızı ve hem kendi ekonomimize hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmamızı sağlayan bir yöntemdir.

Enerji Tasarrufunu Anlamak

Enerji tasarrufu, sınırlı kaynakları olabildiğince uzun süre sürdürmekle ilgili değildir; bu, sonunda enerji kaynakları tükenene kadar bir krizi uzatmaktan başka bir şey yapmadığınız anlamına gelir. Tasarruf, sınırlı bir arza olan talebi azaltma ve bu arzın kendisini yeniden inşa etmeye başlamasını sağlama sürecidir. Çoğu zaman bunu yapmanın en iyi yolu, kullanılan enerjiyi alternatif bir kaynakla değiştirmektir.

Fosil yakıtlar söz konusu olduğunda enerji tasarrufu, yaygın olarak kullanılan petrol sahalarının tamamen boşaltılmaması için Dünya’nın arzından yararlanmanın yeni yollarını bulmayı da içerebilir. Bu bir gecede gerçekleşen bir süreç değildir; doğal kaynakları yenilemek için, doğanın iyileşmesine izin vermek için 100’ü aşkın yıl boyunca arz üzerindeki fazla talebi kaldırmak gereklidir.

Enerji Tasarrufu Neden Önemlidir?

Enerji tasarrufu olmazsa dünya doğal kaynaklarını tüketecektir. Bazı insanlar bunu bir sorun olarak görmezler çünkü gerçekleşmesi on yıllar alacaktır ve doğal kaynak ortadan kalktığında bir alternatif olacağını öngörürler; tükenme aynı zamanda, daha sonra hayatın geri kalanını etkileyen muazzam bir yıkıcı atık ürün yaratma anlamına gelir.

Enerji tasarrufu teknikleriyle amaç, talebi azaltmak, kaynakları korumak ve yenilemek, alternatif enerji kaynakları geliştirmek ve kullanmak ve önceki enerji süreçlerinden kaynaklanan hasarı temizlemektir.

Pratik Enerji Tasarrufu Yöntemleri

Aşağıda, genel karbon ayak izinizi azaltmanıza ve uzun vadede enerji tasarrufu etmenize yardımcı olabilecek 15 enerji tasarrufu yöntemi bulunmaktadır.

1.Ampullerinizi Değiştirin

karbon salımını azaltma

Eğer hala kullanmıyorsanız ampullerinizi, enerji tasarruflu kompakt floreasn ampuller (CFL) veya LED ampuller ile değiştirin. LED ampul kullanarak, ampul ömrü boyunca 600 kg karbondioksit salımını önlemiş olursunuz. Bu ampuller ile yalnızca enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uzun ömrü sayesinde paradan da tasarruf edersiniz.

Led Ampul
SATIN AL

Araştırmalar, ABD’deki her evin LED ampullerine geçtiğinde, aydınlatma için harcanan elektriğin yarı yarıya düşeceğini gösteriyor.

2. Oda Sıcaklığını Düşürün

Oda sıcaklığındaki hafif bir düşüş bile, (yalnızca bir veya iki derece) büyük enerji tasarrufu sağlayabilir. İç ve dış sıcaklık arasındaki fark ne kadar fazlaysa, oda sıcaklığını korumak için o kadar fazla enerji tüketir. Bunu yapmanın daha akıllı ve daha rahat bir yolu programlanabilir bir termostat satın almaktır.

enerji tasarrufu

Programlanabilir Termostat
SATIN AL

3. Hava Sızıntılarını Düzeltin

Uygun yalıtım, size daha pahalıya mal olabilecek hava sızıntılarını giderir. Kış aylarında, uygun yalıtımınız yoksa çok fazla ısı açığa çıkarıyor olabilirsiniz. Bu sızıntıları kendiniz giderebilir veya sizin için yapması için bir enerji uzmanını arayabilirsiniz.

4. Maksimum Gün Işığını Kullanın

Gündüz ışıkları kapatın ve mümkün olduğunca gün ışığını kullanın. Bu, yerel elektrik şebekesi üzerindeki yükü azaltacak ve uzun vadede size önemli miktarda para tasarrufu sağlayacaktır.

5. Enerji Denetimi Yaptırın

Ev enerji denetimi, evinizde enerji kaybı alanları ve bunların üstesinden gelmek için hangi adımları atabileceğinizi belirlemenize yardımcı olan bir süreçten başka bir şey değildir. Bu enerji uzmanları tarafından verilen ipuçlarını ve önerileri uygulayın, bu sayede aylık elektrik faturanızda bir miktar düşüş görmeniz mümkün.

6. Enerji Açısından Verimli Aletleri Kullanın

Elektrikli aletler almayı planlarken, Energy Star derecesine sahip bir tane satın almayı tercih edin. Energy Star derecesine sahip enerji verimli cihazlar daha az enerji tüketir ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Başlangıçta size daha pahalıya mal olabilirler, ancak bu sizin için uzun vadede geri dönecek iyi bir yatırımdır.

7. Daha Az Araç, Daha Fazla Yürüme ve Araç Paylaşımı

Yine bir başka enerji tasarrufu tekniği daha az araba kullanmak ve daha çok yürümek. Bu sadece karbon ayak izinizi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda yürümek iyi bir egzersiz olduğu için sizi sağlıklı tutar. Ofise araba ile giderseniz ve meslektaşlarınızın çoğu yakınlarda kalıyorsa, onlarla araba paylaşımı yapmayı deneyin. Bu sadece yakıta harcadığınız aylık faturanızı düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda sizi sosyal olarak daha aktif hale getirecektir.

8. Kullanımda Değilken Aletleri Kapatın

Kahve makineleri, boş yazıcılar, masaüstü bilgisayarlar gibi elektrikli cihazlar, kullanılmadıkları zaman bile elektriği kullanmaya devam ediyor. İhtiyacınız yoksa hemen kapatın.

9. Bitki Gölgeli Peyzaj

Evinizin dışındaki gölgeli peyzaj, onu sıcak ve güneşli günlerde yoğun ısıdan, kış mevsiminde ise soğuk rüzgarlardan koruyacaktır. Bu, yaz sezonunda evinizi serin tutacak ve yıl sonunda tasarruf edilen enerji miktarını hesapladığınızda sonunda büyük tasarruflara dönüşecektir.

10. Enerji Verimli Pencereler

Evlerimizde kurulu olan eski pencerelerden bazıları enerji açısından verimli değildir. Çift camlı pencereler tek bölmeli pencerelerden çok daha iyidir. Doğru panjurları seçmek de elektrik faturalarınızdan tasarruf sağlayabilir.

11. Bisikletler Sizin En İyi Arkadaşınızdır

karbon ayak izini azaltma yöntemleri

Evet, bisikletler enerji tasarrufu sürecinde bize çok yardımcı olabilir. Bisikletler manuel olarak sürüldüğünden ve hiçbir şekilde enerji kullanmadığından, ancak insan gücü olduğundan, bisikletler tam anlamıyla en iyi arkadaşınızdır. Sağlığınızın bilincindeyseniz, kazancınızın iki kat arttığını bilirsiniz.

Bisikletle bir yerden farklı bir yere gitmeyi seçerek, sadece çevreyi kurtarmak için üzerinize düşeni yapmıyorsunuz, aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşam tarzı için çabalıyorsunuz.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, dünyanın pek çok ülkesi, bisikletin kullanımını teşvik etmek ve aynı zamanda bisiklete binenlerin güvenliğini artırmak için özel bisiklet şeritleri tasarladı.

12. Programlanabilir Termostat Satın Almak, Verilecek En İyi Karardır

Bununla yüzleşelim. Hayatımızda, hepimiz klimaya veya ısıtıcıya ihtiyacımız olmadığını bildiğimiz o anı yaşadık, ancak bu iç sesi görmezden gelecek kadar tembel olduk. Programlanabilir bir termostatla, hayat biraz daha enerji verimli hale gelir.

enerji tasarrufu

Programlanabilir Termostat
SATIN AL

Programlanabilir bir termostat, siz uzakta olsanız bile sizi rahatsız etmeden gerektiğinde açılıp kapanabilir. Bu sadece maliyet tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda enerji tasarrufu konusunda üzerinize düşeni yapmanıza yardımcı olacak bir şeydir.

13. Hareket Dedektörleri Gerçek Bir Kurtarıcıdır

Hareket dedektörleri kurmak, enerji faturası bütçelerinizi azaltmanın yanı sıra enerji tasarrufu amacına hizmet etmede size çok yardımcı olabilir. Özellikle dış aydınlatma için hareket dedektörleri kurmak gerçekten yardımcı olabilir.

Bu şekilde, ayrılırken onları kapatmaktan endişelenmenize veya geri döndüğünüzde açmanız konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Hareket dedektörleri hayatınızı biraz daha rahat hale getirir.

14. Kapıları Kapatmak Enerji Tasarrufu Sağlamanın Anahtarıdır

Basit ama bir o kadar da gerçek. Kapıları hemen arkanızdan kapatmak, enerji tasarrufu yapmanın en iyi yollarından biridir. Bu, buzdolabı kapılarının yanı sıra klimanın çalıştığı odaların kapılarını da içerir. Bu sadece makineleri değil elektrik faturalarınızı da kurtarır. Ayrıca, her şeyden önce, enerjinin korunmasına doğru attığınız küçük adımdır.

15. Elektrik Tasarruf Cihazı

elektrik tasarruf cihazı

SATIN AL

Elektronik cihazlarınızın kullanılmadığı zamanlarda bile enerji kullanmaya devam ettiğini biliyor muydunuz? Bir güç kaynağına bağlı oldukları sürece enerji kullanmaya devam edecekler. Bir düğmeye basarak elektronik cihazlara ve cihazlara giden tüm gücü kapatan enerji tasarrufu sağlayan bir güç anahtarı kullanarak enerji tasarrufu yapın.

Evinizde kullandığınız birçok eşya elektrikle çalışır. Bu yüzden de elektrik faturalarınız sürekli artmaktadır. Elektrik tasarruf kutusu sayesinde tüketiminiz artsa da tasarruf yapabileceksiniz. Elektrik tasarruf cihazları hem elektrikli cihazların ömrünü uzatır, hem de paradan ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlar. Üstelik bu cihazları kullanmak için karışık bağlantılara ya da elektrik ustalarına ihtiyacınız olmayacak, prize takmanız yeterlidir.

BONUS: Kurutucularınızı Olabildiğince Temiz Tutun

Kurutucunuzun lif filtresini temizlemek de çok fazla enerji tasarrufu sağlayabilir.

Diğer Enerji Tasarruf Teknikleri

Diğer birkaç enerji tasarrufu tekniği sizi şaşırtabilir. Yalıtım, ışık kaynaklarını değiştirmek, alternatif yakıtlar kullanmak ve yürümek yerine araba paylaşımı gibi pratik yöntemler olsa da, size hayatta ne yapmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi verecek olan aşağıdaki 7 temel enerji tasarrufu tekniğini mutlaka okuyun.

1. Eğitim

Eğitim, muhtemelen kullanılabilecek tüm enerji tasarrufu tekniklerinin en güçlüsüdür. Eğitim sadece insanlara enerji tasarrufunun önemini öğretmekle ilgili değildir, aynı zamanda inşaat, imalat ve diğer süreçlerde kullanılabilecek alternatif seçenekleri göstermekle ilgilidir.

2. Sıfır Enerji Dengesi

Sıfır Enerji Dengesi, yeşil yapılarda enerji tasarrufu tekniklerinden daha fazlasıdır. Bu, enerjiyi toplayıp depolayabilmelerinin yanı sıra, gerilimleri azaltmak için şebekeye alıp değiştirebilmeleri için üretim ve ticari operasyonları yeniden değerlendirme ve iyileştirme sürecidir.

3. Alternatif Güç

Hayatın birçok farklı alanında alternatif güç ve yakıt kaynaklarını kullanmaya başlayan daha fazla süreç var. Alternatif gücün kullanımı, en önemli enerji koruma tekniklerinden biridir, çünkü neredeyse tüm geçiş modelleri, mevcut süreçlerin yükseltilmesini veya daha enerji verimli modellerle değiştirilmesini gerektirir.

4. Sınır ve Ticaret Anlaşmaları

Üretim endüstrileri için tüketim ve kirliliği düzenleme ve koruma sürecinin bir parçası olarak sınır ve ticaret anlaşmaları kullanılmaktadır. Şirketlere, uzatmak için satın alabilecekleri belirli bir emisyon oranına “izin verilir”. Uzatma teklifi daha sonra projeleri telafi etmek için kullanılır. Bu, doğrudan enerji tasarrufu ile ilgili gibi görünmese de, özünde büyük ölçüde ilgilidir.

5. Azalan Talep

Dünyanın enerji kaynaklarına olan genel talebi azaltmak için çalışan çok sayıda girişim var. Bu, eğitim programlarından yeni inşaatta gerekli yalıtım türünün değiştirilmesine kadar her yerde mümkün olabilir.

6. Araştırma ve Geliştirme

Enerji tasarrufu alanındaki araştırma ve geliştirme projelerine sürekli finansman, tüketimi azaltmak için yapılabilecek değişiklikleri keşfetme ve bize modern yaşamın gerektirdiği enerjiyi sağlamak için yenilenebilir yöntemler keşfetme şeklimizdir. Dünyadaki enerji krizine bir çözüm getirme vaadini yerine getiren en değerli enerji tasarrufu tekniklerinden biri olmalıdır.

7. Güneş Enerjisine Geçiş

Güneş enerjisi, en etkili enerji kaynaklarından biridir. Özellikle tropikal bölgelerde büyük miktarlarda mevcut olan güneş enerjisi, sürdürülebilir bir enerji kaynağıdır. Güneş enerjisi hasadı için güneş panellerinin maliyeti ve bunların kurulum maliyeti gibi birkaç sınırlama olduğu doğrudur. Ayrıca bulutlu veya yağmurlu günlerde ve hatta geceleri zor bir durum olabilir.

Ancak güneş enerjisine geçiş hem çevreyi koruyacak hem de sınırlı enerji kaynaklarımızı büyük ölçüde koruyacaktır.

Kaynak: Conserve Energy Future

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi