Oregon Bisiklet Vergisini Onayladı

oregon bisiklet vergisi

Bisiklet kullanımı hem sağlığınız hem daha yeşil bir yaşam için ideal. Ancak Oregon hükümetinin bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak adına çalışmalar yapmak yerine, uygulamaya koyduğu bisiklet vergisi, ABD’de hayal kırıklığı yarattı.

Bisikletlerin otomobillere göre çevre ve sağlık açısından sayısız faydası bulunuyor. Bu faydalar arasında, sıfır karbon emisyonu, sağlık maliyetlerini düşürmesi ve gürültü kirliliği oluşturmaması sayılabilir. Sağlık ve çevreciliği simgeleyen bisikletler için yerel yönetimlerin son zamanlarda yaptığı ekonomik modellemeler, pedal gücünün bütçelere yapabileceği potansiyeli fark ettiklerini gösteriyor.

bisiklet vergisi

Oregon eyaleti, bisiklet turizmi ile ekonomiye yılda 400 milyon dolar (günde yaklaşık 1.1 milyon dolar) katkıda bulunuyor ve bisiklet dostu bir eyalet olarak biliniyor. Onaylanan yeni bisiklet vergisi ile 200 $ ‘ın üstünde bedeli olan ve 26 inchin üstünde tekerleği olan bisikletler için, kullanıcıların 15 $ ödemesi gerekecek.

Washington Times, Oregon hükümetinin 5.3 milyar dolarlık ulaşım paketinin yürürlüğe gireceğini açıkladı. Yaşanan bu gelişme çevreye duyarlı tüketiciler tarafından tepki ile karşılandı. Oregon eyaletinin en büyük şehri olan Portland’daki bisiklet ile ilgili gelişmeleri yayınlayan internet sitesi BikePortland’ın editörü Jonathan Maus bisiklet vergisi uygulaması için, “yanlış yönde atılmış bir adım. Tüm insanlığın kullandığı, en sağlıklı, en ucuz, en çevre dostu, en verimli ve en ekonomik sürdürülebilir ulaşım biçimine vergi yüklüyoruz.” dedi.

bisiklet vergisi

Oregon Cumhuriyet Partisi Genel Sekreteri Bill Currier bisiklet vergisinin, Vali Brown’un “Oregon vergi mükelleflerinin ceplerinden para almak için bulduğu yeni bir yoldan ibaret” olduğunu kaydetti.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın