Hindistan Güneş Enerjisi ile Çalışan Tren Üretti

hindistan tren

Hindistan’da trenlerin üstüne yerleştirilen güneş panelleri ile tren seyahatleri artık daha yeşil olacak. Hindistan Demiryolları, trenlerin karbon ayak izini azaltmak ve çevre dostu ulaşım sağlamak amacıyla üst bölümü güneş panelleri ile donatılmış ilk trenini geçtiğimiz hafta Delhi bölgesinden yola çıkardı.

Okuyun: Güneş Enerjisi İle Çalışan Ürünler

Güneş panelleri ile elde edilen elektrik enerjisi, trenin aydınlatma, kapı çalıştırma, yolcu bilgilerini kontrol etme ve monitörlerinde kullanılacak.

Yenilenebilir enerji kullanımı ile bir ilk olma özelliğindeki bu güneş enerjili trenlerin ülke genelinde yaygınlaşması hedefleniyor.  Güneş paneli ile çalışan çevreci bir trenin, karbon ayak izini yılda 9 ton azaltacağı belirtiliyor.

güneş paneli tren

Tren üzerinde bulunan 300 W’lık 16 adet panel, günde yaklaşık 20 kWh enerji üretim kapasitesine sahip. Gündüz kullanılmayan elektrik enerjisi, akü bankalarında depolanarak trenin geceleri de mazota ihtiyaç duymadan çalışmasını sağlıyor. Hindistan Demiryolları ayrıca, önümüzdeki altı ay içinde güneş panelleri ile elektrik üreten 24 treni daha devreye alacağını açıkladı.

Hindistan’ın bu çalışma kapsamında elektrik tüketiminin büyük bir bölümünü yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayarak ciddi bir finansal tasarruf sağlaması hedefleniyor. Güneş enerjisi ile çalışan 24 adet tren, yılda 84.000 ton mazot tasarrufu sağlayabilir ve 225 ton karbondioksit salımını önleyebilir.

hindistan güneş enerjili tren

Hindistan Demiryolları Bakanı Shri Suresh Prabhakar Prabhu, hayata geçirilen bu proje ile çevrenin korunması ve temiz enerji kullanımı konusunda kararlı olduklarını dile getirdi. Yönetim direktörü Sundeep Gupta, Business Standard, saatte yaklaşık 80 kilometre hızla hareket eden trenlere güneş panelleri yerleştirmenin kolay bir başarı olmadığını söyledi.

Güneş enerjili trenlerin yaklaşık 25 yıl boyunca işletilebileceği belirtiliyor.

Hindistan’da yenilenebilir enerji kaynakları yalnızca demir yollarında kullanılmıyor. Sokak aydınlatmaları, güneş enerjisi ile su ısıtma ve kullanılmayan arazilere güneş enerjisi panellerinin yerleştirilmesi üzerine çalışmalar sürdürülüyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.