Kanye West, Su Yosunundan Ayakkabı Üreteceklerini Duyurdu

kanye algae

Kanye West’in Yeezy markası ile tasarlayıp satışa çıkardığı bir çok ayakkabı bulunuyor. West, geçtiğimiz günlerde piyasaya süreceğini açıkladığı yeni spor ayakkabılar ile çevre ve sürdürülebilirlik konularına da ilgili olduğunu gösterdi.

Kanye West’in geçtiğimiz günlerde Fast Company İnovasyon Festivali‘nde sahneye çıkarak Yeezy ayakkabı koleksiyonuna dahil edeceğini duyurduğu yeni ayakkabı prototipi alglerden (su yosunu) oluşuyor.

yeezy ayakkabı

Yeezy’nin baş tasarımcısı Steven Smith, festivalde söyleşiye katılarak; “Ekolojik kaygılar yaptıklarımızla kesişiyor. Bu konsept, Kanye’nin üzerinde çalışmaya başlamamız için öngördüğü geleceğin sadece başlangıcı.” dedi.

Tanıtımı yapılan spor ayakkabı prototipi, Atlanta’da petrol bazlı etilen-vinil asetat ve alglerden yapılan köpük kombinasyonundan üretildi. West, aynı zamanda şirketin kendi alglerini (su yosunu) yetiştirebileceği hidroponik bir alg çiftliği oluşturacaklarını söyledi. Bu şekilde sürdürülebilir üretim için bir nevi tarım yapacaklarını belirtti.

yeezy foam

Şirket, yosunlardan köpük yaparak, su kirliliğini ve fosil yakıt kullanımını önleyebileceğini belirtiyor. Bununla birlikte çevreye zararlı boyalara alternatifler araştırdıklarını da açıklayan şirket, spor ayakkabıları 2020 yılında piyasaya süreceklerini açıkladı.

Resmi Yeezy Twitter hesabından atılan tweet’e göre, Yeezy Foam Runners adı ile piyasaya sürülecek olan çevre dostu spor ayakkabılar, 2020 yılının ilk aylarında 75 $ ‘a satışa sunulacak. 

yeezy foam runner

Ayakkabılar, stil olarak her kesime hitap etmese de çevre dostu malzeme ve üretim alternatiflerinin moda sektöründe kullanılmasına vurgu yapılması açısından oldukça önemli bir yere sahip.

Moda endüstrisi her yıl milyonlarca ton karbonu atmosfere salarken, üretim sırasında kullanılan kimyasalların ve boyaların çoğu su kaynaklarını kirletiyor.

Moda endüstrisindeki oyuncular, daha çevre dostu malzemeler ve sürdürülebilir uygulamalara geçerek, gezegene verilen bu zararı minimize edebilirler.

Kanye West gibi sesini büyük kitlelere duyurma şansına ulaşmış insanların bu gücü pozitif bir şekilde kullanması, bu dünyayı yaşanabilir kılmak ve sahip olduklarımıza gelecek nesillerin de sahip olabilmeleri için çalışmalarda bulunması oldukça değerli bir yere sahip.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.