Çevreye ve Topluma Katkıları ile Mutlaka Tanışmanız Gereken Berber: Rasim Uyan

rasim uyan

Doğayı, çevreyi seven, gelecek nesillere daha yeşil bir gezegen bırakmak isteyen herkesi yüreklendiren, düşündüren, duygulandıran güzel insanlar aslında çok da uzağımızda değil.

Kocaeli ilinin Derince ilçesinde yaklaşık 30 yıldır berberlik yapan Rasim Uyan, geri dönüşümden, organ bağışına kadar çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor ve müşterilerini de ücretsiz hizmetleri ile projelere dahil ederek çevre ve sosyal sorumluluk bilinci aşılıyor.

Halkımızın toplumsal duyarlılığını artırmaya çalışan Rasim Uyan, kadın, erkek, çocuk ayırmaksızın, 5 kilo pil, 50 adet cam-pet şişe, 500 adet mavi kapak getirene, 10 ağaç dikene, 11 atık jilet getirene ve buna benzer pek çok farklı kampanya düzenleyerek karşılığında ücretsiz berberlik hizmeti veriyor. 

Rasim Uyan’ın katkıları yalnızca çevreyle sınırlı değil.  Organlar Toprak Olmasın? organ bağışı projesi, kan bağışı, kitap, engelli, sağlık ve kültür projeleri gibi sayısız toplumsal konuda destekte bulunuyor.

çevreci berber

Rasim Uyan, tüm bu katkılarının yanı sıra her Cumartesi ve bazı özel günlerde hasılatının tamamını STK’lara bağışlıyor.

Sosyal sorumluluk projelerine çocukluğunda başladığını ve fakir bir ailenin çocuğu olduğunu belirten Rasim Uyan’ın doğa sevgisi çocukken yediği meyvenin çekirdeğini toprakla buluşturarak başlamış.

Çıraklığında, iş çıkışlarında kağıt toplamaya başlayan ve topladığı kağıtlardan elde ettiği geliri yetiştirme yurdundaki çocuklara bağışlayan yüce gönüllü berber, 1993 yılında askerden döndükten sonra da kendi iş yerini açmış ve burada başlattığı ilk sosyal sorumluluk projesi atık pilleri biriktirmek olmuş.

sosyal sorumluluk projesi

Zaman içerisinde katkıda bulunduğu sosyal projeleri genişleten Uyan, berber dükkanında engelli vatandaşlara da daha iyi hizmet verebilmek için “Engel ve Yaşam” kursuna giderek dükkanını “engelli dostu” bir mekan haline dönüştürmüş.

Sokak Hayvanlarına Destek ve Farkındalık

Rasim Uyan, hayvan sever yönünü de bulunduğu çevre halkına benimsetmek amacıyla sokak hayvanları için pek çok proje üretmiş.  Esnafı sokak hayvanı dostu yapmak üzere gayret gösteren Uyan, civardaki esnafları gezerek onlara mama kabı ve mama verip camlarına yapıştırmaları için sticker dağıtıyor.

Bununla birlikte müşterileri mama kabı ve mama getirdiğinde onları ücretsiz tıraş ediyor.

Uyan, gönüllü 3-4 arkadaşı ile birlikte Sosyal Elçiler grubunu kurarak mavi kapakları geri dönüşüm firmalarına gönderip elde edilen gelir ile çocukların kırtasiye masraflarının karşılanmasına destek olmuş.

Rasim Uyan’ın sosyal ve çevresel projeleri bunlarla sınırlı kalmıyor. Bunların yanında ağaç dikimi ile ilgili projesi de oldukça etkileyici.

Çocukları Kitap Okumaya Teşvik Eden Ağaç Dikim Projesi

10 tane ağaç dikip makbuzunu getirenlere ücretsiz sakal tıraşı yapan Uyan, tıraş olmak için gelen her çocuğa bir kitap veriyor ve bir sonraki tıraşına kadar kitabı okuyup getirmesini istiyor.

Çocuklar tekrar geldiğinde kitap hakkında bir kaç bilgi alıyor ve 2 kere tıraş olan çocuklar için çeşitli dernekler aracılığı ile onların adına ağaç dikiyor. Bu sayede çocuklar hem kitap okuma alışkanlığı kazanıyor hem de kendi adlarına dikili bir ağaçları oluyor ve bu sayede çocuklarda çevre bilinci oluşuyor.

Su Tasarrufu Yapanın Tıraşı Ücretsiz

20 TL’nin altında su faturası getirene ücretsiz sakal tıraşı yapan Uyan, sakal tıraşını evde yapan müşterilerinin fazla su harcadığını, kendisinin yalnızca bir bardak su ile tıraş yaptığını belirtiyor.

Müşteriler Bitcoin ile Tıraş Olabiliyor

Uyan, teknolojiyi de takip ederek, bu hareketi çevresel fayda ile bütünleştirmiş. Tarife ücretlerini bitcoine dönüştürmüş ve her tıraşla gelen bitcoin ile ağaç diktiriyor.

Bu sosyal meşale, yüreğim attığı sürece devam edecek” diyen Rasim Uyan, çocuklarına hiç bir zaman ev, araba, para bırakmayı düşünmediğini, yalnızca rahatlıkla nefes alabilecekleri denizlerin mavi, doğanın yeşil olduğu bir çevre bırakmayı düşündüğünü söyleyerek herkesi, yaşantılarını ve yapabileceklerini bir kez daha sorgulamaya ve bugünümüz ve yarınlarımız için adım atmaya davet ediyor.

Bir kişi ne yapabilir ki demeden, gezegene tek başına sosyal ve çevresel açıdan büyük katkılar sağlayan örnek insan Rasim Uyan, daha fazla desteği hak ediyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.