Kaliforniya’da Bir Kadın 1 Milyon Sigara İzmariti Topladı

çevre kirliliği

Sigara izmaritleri her yıl yaklaşık 1 milyon ton çöp üretiyor ve bunların çoğu çöp kutularına girmiyor. Sigara izmaritleri atık haline geldiği gibi çöp kutularına atılmadığında çoğu suda yaşayan canlılar, yaban hayatı ve evcil hayvanlar tarafından yutularak canlıların sağlığını tehdit ediyor veya sokaklarda çürümeye bırakılıyor.

Benzer: Kargalar Çöp Toplayacak

Kaliforniya’nın Auburn şehrinde yaşayan Sally Dawly isimli bir kadın, her gün sokaklarda gördüğü izmaritlerden o kadar bıkmış ki, bir gün bu izmaritleri toplamaya ve her topladığı izmariti de tek tek saymaya karar vermiş. Dawly’nin azmi sayesinde 3,5 yıl sonra ulaştığı rakam ise hayret verici. Sally Dawly’nin topladığı izmarit sayısı 3,5 yılın sonunda 1 milyonu aşmış. 

 

Dawly, yerel haber kanalına verdiği röportajda, “Yürüyüşe çıktığımda her yerde sigara izmaritleri görmekten bıktım. Ulaştığım rakam beni de şaşırttı, çalışmamı sürdüreceğim” dedi.

Benzer: Sigara İzmaritleri Asfalt Yapımında Kullanılacak

Toplanan izmaritleri saymak için el tipi mekanik sayaç kullanan Dawly, elinde bir süpürge, maşa ve bir çöp bidonu taşıyor. Dawly ayrıca bazı günler, günde 3.000 izmarit topladığını belirtiyor.

izmarit

Anti-çöp aktivisti Ekim 2014’te başladığı çalışmasında Sevgililer Günü’nde, 1 milyon sigara izmaritinin tarihi kilometre taşına geldi. Ancak, durmak gibi bir niyeti olmadığını insanlar yere sigara atmaktan vazgeçene kadar eylemini sürdüreceğini belirten Dawly yeni hedefini 2 milyon sigara izmariti olarak belirledi.

Onun hikayesi, sokakları temiz tutma konusunda sayısız kişiyi yüreklendirdi. Auburn’da, barların dışına ve çevresine sigara kutuları yerleştirildi. Bölgede yerel bir kahraman olarak görülen Dawly. için izmarit kadın deniyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın