Bal Araştırma Projelerine Üniversiteden Dev Destek

Yazan Ekolojist

Bal çok tüketilen bir besin olarak kahvaltı sofralarında yerini almış durumda. Bu yüzden bal üzerine yapılan araştırmalar büyük önem taşıyor. Yeni yapılan araştırmalar sayesinde daha kaliteli ve daha lezzetli bir bal üretimi için çalışmalar sürdürülüyor. İnsanlara daha sağlıklı bal sunmak için bu araştırmaların yapılması gerekli. Geçtiğimiz günlerde yeni bir üniversite desteği bilgisi alındı. Bu bilgiye göre devlet Bingöl Üniversitesi bal araştırmaları için 60 milyon Türk Lirası destek sağlayacak. Bu destek sayesinde araştırmaların farklı bir boyut kazanması bekleniyor. Bingöl üniversitesi arı, arıcılık, arı ürünleri, endemik bitkiler üzerine araştırma yapacaklara bu bedeli ödeyeceğini bildirdi.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yeni bir proje yürütülüyor. Bu projeye göre üniversitelerin bölgesel olarak kalkınmaya katkı sağlaması hedefleniyor. Bu proje için pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi bal ve arıcılık araştırmaların merkezi olmayı hedefliyor. Bingöl üniversitesinin bu alanda hazırladığı 60 milyon Türk Lirası bütçeye sahip projesi YÖK tarafından onaylandı. Ayrıca Kalkınma Bakanlığı tarafından da kabul gördü.

Projenin Getirileri Ne Olacak?

Proje ile zaten kaliteli bir bala sahip olan Bingöl yöresinin balının kalitesinin daha da artırılması hedefleniyor. Bu sayede Dünya’da en kaliteli balı üreten yer olması planlanmaktadır. Bingöl üniversitesi bu projeyi gerçekleştirmek için araştırmacılara 14 başlıkta çağrı yaptı. Bu projeleri yapacak araştırmacılara her türlü desteğin sağlanacağı bilgisi alındı.

Başvuru Süresi?

Başvuru süresi 5 Şubat’ta son buluyor. Başvuruyu yapmak isteyen ve endemik bitkiler, arı, arı ürünleri üzerine çalışmak isteyenlerin bu tarihe kadar Bingöl Üniversitesine başvurması gerekiyor.

Önemli Açıklamalar

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak bazı açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada 15 bin üzerinde olan öğrencileri, 557 öğretim elemanı ve birçok akademik birimleri ile Bingöl Üniversitesinin bu projede öncü rol aldığını ve gelişmelerin hızlı bir şekilde ilerleyeceğinden bahsetti. Proje tamamlandığında Bingöl yöresinde üretilen balın kalitesinin artması bekleniyor. Yapılan çalışmalar sonucunda pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi bu projede öncü olacak ve projenin başarı ile tamamlanması için çalışacak. Bu pilot uygulamanın başarılı olması halinde diğer illerde ve üniversitelerde bölgesel potansiyele göre yeni projeler gerçekleştirilerek hayata geçirilecek.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın