Rüzgar Enerjisi İle Çalışan Su Pompası

rüzgar enerjisi su pompası
Yazan Ekolojist

Rüzgar enerjisi ile çalışan su pompası düşük maliyeti ve uzun süreli kullanım sağlaması gibi avantajları ile özellikle kırsal alanda faaliyet gösteren çiftçiler için büyük bir nimettir. Özellikle şehre uzak alanlarda elektrik şebekesinin ulaşması problemlere sebep olduğu için birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Mazotla veya benzinle çalışan alternatifleri baz alındığında da toplam maliyeti oldukça düşürür. Ayrıca hem insan sağlığı açıksından hem de çevreye verdiği zarar açısından oldukça olumlu özellikler barındırmaktadır.

Rüzgar Enerjisi İle Çalışan Su Pompası Nasıl Çalışır?

Pompa adından da anlaşıldığı gibi sadece rüzgar gücü ile su çekmektedir. Kaynak üzerine kurulan pompa bağlı bulunduğu düzenek yardımı ile suyu yüzeyde istenen alana boşaltır. Temel fizik kanunlarından olan Pascal prensibi ile kaynaktan alınan su basınç farkının etkisi ile hortumlar vasıtası ile dışarı aktarılır.

Suyu çekmek için kullanılan pompa bir rüzgar gülüne bağlıdır. Pervanelerden oluşan bir çark rüzgarın yönüne göre çevrilir. Pervanelerin rüzgar yönüne doğru dönüp rüzgarı tam karşıdan almasına olanak sağlayan yapı kuyruktur. Kuyruk ve çark kısmı aynı gövdeye bağlıdır.

su pompası

Ne Kadar Kullanışlı?

Sistemin çalışması için az bir rüzgar olması yeterlidir. Hafif rüzgarlarda 10 metrelik bir rüzgar pompası ortalama 10-15 ton su çekebilmektedir. Rüzgarın güçlü olduğu zamanlarda bu rakam 25-30 ton civarına yaklaşır. Kullanıcılar ihtiyaçlarına göre farklı boyutlarda pompalar temin edebilir. Pompanın bağlı bulunduğu çarkın büyüklüğüne göre kapasitesi değişkenlik gösterir.

Ortalama ebatlarda bir rüzgar pompası 80 metreye kadar derinlikten su çıkarabilme potansiyeline sahiptir. Çıkan bu su da pompanın kapasitesine göre farklılık gösterebilmekle birlikte ortalama 1000 metreye kadar iletilebilir.

Rüzgar Enerjisi İle Çalışan Pompanın Avantajları Nelerdir?

Tarım alanlarında düzenli akış sağlayan bir su kaynağı yoksa sulama için su temin etme işi problemlere sebep olmaktadır. Hem iş gücü hem de ekonomik maliyet açısından zaman ve para kaybına sebebiyet verebilir. Bu noktada rüzgar enerjisi ile çalışan su pompası vaktinizin size kalmasını sağladığı gibi maliyet oranını da hatırı sayılır ölçüde düşürür.

su pompası rüzgar

Her arazi su kaynağına erişim için elverişli olmayabilir. Özellikle engebeli arazi koşullarında tarım ile uğraşan kişiler suyu tarlaya taşımak için oldukça çaba sarf etmektedir. Rüzgar pompası hem çekim gücü hem de suyu iletme kapasitesi ile zor şartlara sahip arazilerde bile pratik çözümler sunabilir. Çektiği suyu bir kilometreye kadar iletme imkanına sahip olan türleri vardır. Çiftçiler bu şekilde arazilerine uzak kaynaklardan bile devamlı bir su akışı yakalayabilirler.

Ayrıca sadece rüzgar ile çalıştığı için sadece ilk kurulum aşamasında bir maliyet çıkarır. Sonraki zamanlarda benzin veya elektrik faturası gibi giderlerle uğraştırmaz. İlk anda yapılan masrafı da emsallerine kıyasla çok kısa bir zaman diliminde amorti eder. Uzun süreli kullanım hedefleyenler için bu yönüyle birebirdir.

Doğa Dostu Enerji : Rüzgar Enerjisi

Günümüzde elektrik elde edilen her yöntem az da olsa çevreye zarar vermektedir. Termik santraller ortaya çıkardığı gazlarla hayati tehlike arz eder. Nükleer santrallerin her zaman radyoaktif sızıntılarla çok geniş çaplı problemler yaratma ihtimali vardır. Aralarında en az zararlı olarak bilinen hidroelektrik santraller bile kurulduğu alanın etrafındaki canlıların doğal yaşamlarının bozulmasına sebep olabilmektedir. Fakat hem kurulum aşamasında hem de sonraki kullanım döneminde çevreyle %100 uyum içinde hareket eden rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi tam bir doğa dostu olarak bilinir. Rüzgar enerjisi ile çalışan su pompası da bu yönü ile oldukça sağlıklıdır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

1 Yorum